Pompadour, jest krótką fryzurą męską, która nawiązuje do ery rock and rolla. Typowym dla niej jest perfekcyjnie gładkie, eleganckie i zarazem wyrafinowane cięcie włosów. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że pompadour to fryzura poważna, dość ciężka w swojej formie i nie przystępna. W rzeczywistości ma ona jednak charakter fantazyjny, lekki i wręcz zabawny. Być może jest to jeden z powodów dla którego fryzura Pompadour stała się tak popularnym uczesaniem, nie tylko w czasach rock and rolla.

W rzeczywistości ta krótka fryzura męska, sięga początków lat 50 i 60, kiedy to wszyscy bez względu na pozycje społeczną, czy pochodzenie, zakochali się w tym rodzaju uczesania. Najbardziej znane gwiazdy takie jak James Dean, czy sam król rock and rolla – Elvis Presley – z dumą nosiły tą charakterystyczną falę.

Zaskakujący jest z pewnością fakt, że Pompadur zapoczątkowała ponad 300 lat temu , kochanka samego króla Ludwika XV, Jeanne – Antoinette Posson, czyli słynna Madame de Pompadour. Mężczyźni dostrzegli zalety tej fryzury jednak dopiero pod koniec lat 50-tych.

Największą sławę Pompadour zyskał wśród mężczyzn, wraz z narodzinami rock and rolla i pojawianiem się na scenie muzycznej Elvisa Presleya. Pompadour zyskał sławę równie szybko jak sam Elvis, który został niedoścignionym wzorem i ikoną stylu dla wielu artystów, nie tylko jeśli chodzi o muzykę , ale również styl uczesania, czy ubiór. Wracając do samego Pompadour, warto nadmienić, że styl ten przez lata ewaluował i z biegiem lat fryzura straciła mocno na objętości i połysku. Sama idea, sposób ułożenia i stylizacji pozostaje jednak ten sam. Pompadour to krótka fryzura męska, która jest symbolem wolności, wytrzymałości i męskiej tożsamości.

Fryzura Pompadour – cechy charakterystyczne

Klasyczny pompadour męski ma spłaszczony tył i ostre boki schodzące się z tyłu głowy, na karku w klasyczny szpic. Charakterystycznym jest dla niej też wysoko podniesiony, błyszczący przód. Nowoczesna wersja tej fryzury w przeciwieństwie do Pompadour z przeszłości, ma przede wszystkim znacznie mniej blasku. Współczesny Pompadour przybiera różne formy. Spotykamy zarówno wersję gładką, mocno wyczesaną, a także odmiany luźne z naturalnym wykończeniem. Te ostatnie inspirowane są surfingiem. Nic więc dziwnego, że Pompadour jest jedną z najczęściej wykonywanych fryzur męskich w dzisiejszych barber shopach – daje naprawdę wiele możliwości stylizacji włosów i jest też łatwa do późniejszego, samodzielnego układania. W zależności od upodobań i tego, ile czasu chcemy dziennie poświęcić na dbałość o fryzurę, można dobrać idealną odmianę stylu Pampadour.

Obecnie najchętniej wybieranymi są:

  • Pompadour współczesny – to najbardziej minimalistyczna wersja tej fryzury, pozwalająca na zachowanie nowoczesnego, ale eleganckiego wyglądu. Wyróżnia go delikatne cieniowanie boków fryzury oraz puszysta góra.
  • Klasyczny pompadour – stylistyką nawiązuje on nieco do lat 50-tych, głównie za sprawą połysku nadanego włosom; dzisiejsze standardy uległy jednak lekkiemu złagodzeniu, a więc i połysk powinien być delikatniejszy, lekko wygładzać włosy i nadawać fryzurze spójnej, jednolitej formy.
  • Krótki Pompadour – odmiana ta szczególnie przypadnie do gustu panom, dla których kłopotliwe jest utrzymanie długich włosów. Przy lekkim skróceniu góry fryzury można uzyskać bardzo podobny efekt – wystarczy tylko mocno podnieść włosy u nasady.
  • Pompadour Fade – ostatnio bardzo mocne jest widoczne cieniowanie boków i stopniowe przechodzenie od nieco dłuższych włosów przy górze aż po króciutkie strzyżenie przy linii skroni, uszu i karku.
  • Disconnected Pompadour – cechą, która jako pierwsza rzuca się w oczy jest uwypuklenie góry fryzury, bardzo mocno uniesionej do góry. Daje to bardzo ciekawe, geometryczne efekty. Dodatkowo, by oddzielić tę partię wprowadza się szeroki, bardzo wyraźni przedziałek, z jednej lub z dwóch stron.

Pompadour – jak układać?

Podstawą do ułożenia klasycznej męskiej fryzury Pompadour są umyte, czyste i miękkie włosy. Są one wtedy nie tylko zdecydowanie bardziej podatne na układanie, ale również fryzura sama w sobie będzie bardziej trwała. Do zrobienia tej stylizacji potrzebna będzie przede wszystkim suszarka do włosów o dużej mocy, okrągła szczotka, puder do włosów i pomada do wykończenia. W tym przypadku najlepsza będzie klasyczna, woskowa pomada o mocnym chwycie. Zaczynamy od nałożenia pudru pasmami , blisko skóry głowy dla zwiększenia objętości i uniesienia fryzury. Następnie podkręcamy grzywkę przy pomocy okrągłej szczotki i gorącego źródła suszarki. Tym sposobem uzyskamy efekt charakterystycznego odbicia, czyli fali. Następnie przeczesujemy włosy do tyłu, grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Aby nadać fryzurze odpowiedni kształt i połysk wcieramy pomadę na boki i tył głowy.

Zainteresują Cię również:

Co to jest french crop?

6 najpopularniejszych styli wąsów

Barber Shop

Historia marki Reuzel

Pompadour – dla kogo?

Krótkie fryzury męskie z charakterystyczną, dłuższą grzywką to dobra opcja dla panów z okrągłym kształtem twarzy. Włosy uniesione od nasady i zaczesane do góry dadzą efekt wyszczuplenia i podkreślenia rysów twarzy. W przypadku mężczyzn z bardziej kwadratowymi, ostrymi rysami twarzy ten styl uczesania również będzie odpowiedni. Ważne jest jednak żeby długość włosów na grzywce nie była krótsza niż 5 cm. Jest to idealna fryzura dla panów, którzy chcą się prezentować modnie i nie tuzinkowo.

Przeczytaj także:

Ciekawostki ze świata cygar

Uppercut Deluxe – historia australijskiej marki w tradycyjnym wydaniu

Odsiwianie, czyli jak naturalnie pozbyć się siwych włosów

Stylowy Brodacz: broda to atrybut męskości