Prosecco pochodzące z Włoch ale i zdobywająca coraz większą popularność hiszpańska Cava to wina musujące, po które bardzo często sięgają Polacy. Są lekkie, świeże i niewymagające. Nie oznacza to jednak, że nie są świetnymi produktami.

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się:
  1. Co to jest Prosecco i skąd pochodzi?
  2. Jak smakuje Prosecco?
  3. Jak podawać Prosecco?
  4. Do czego pasuje prosecco?
  5. Gdzie kupisz Prosecco?
  6. Jakie są rodzaje wina Prosecco?

Najlepiej kojarzone wino musujące? Oczywiście Prosecco

Polacy, jak większość mieszkańców Środkowej i Wschodniej Europy przepada za winami lekkimi, delikatnymi i bardzo owocowymi. Prosecco ze swoim lekko gruszkowym, brzoskwiniowym aromatem i smakiem idealnie wpisuje się w te gusta. Od francuskiego szampana odróżnia je przede wszystkim cena – prosecco będzie dużo przyjaźniejsze dla naszego portfela, ale nie kosztem jakości trunku. Dodamy również, że bardzo istotną różnica pomiędzy tymi napojami jest proces ich produkcji, o czym opowiemy więcej w kolejnym akapicie.

Co to jest Prosecco?

To włoskie wino musujące produkowane tylko w Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej. Prosecco powstaje z wykorzystaniem metody Charmata, znanej także jako metoda Charmat-Martinotti, metoda włoska, a także odpowiednio do wyrażeń z rodzimych krajów win musujących – cuve close (we francuskim), czy autoclave (po włosku). Oznacza to, że tak zwana druga fermentacja zachodzi w metalowych kadziach, a nie w butelce jak w przypadku szampana, stąd otrzymujemy lekki smak. Najczęściej występuje jako wino białe wytrawne lub półwytrawne.

Fenomen Prosecco jest bardzo prosty. Przede wszystkim i bez wątpienia jest to jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych musujących win na świecie. Wino Prosecco ma bardzo bogate odniesienia w literaturze oraz historii. Filozof Pliny the Elder (pozostawimy bez tłumaczenia na Polski), wspominał wino w dziele Historia Naturalis. Z kolei osiemnastowieczny poeta włoski, Aureliano Acanti, pisał nawet, że poświęciłby usta dla tego aromatycznego wina musującego jakim jest Prosecco.

Ponadto, Prosecco jest wielowymiarowe. Białe wino musujące Prosecco jest lekkie, świeże, aromatyczne, bogate w smaki owocowe, wyczuwalne cytrusy dające całościowe zadowolenie po skosztowaniu. Otrzymujemy też kilka różnych styli w tym jednym winie, które zależą od tego, pod jakim ciśnieniem zostały do niego wtłoczone bąbelki. Mamy tu zarówno warianty lekko musujące, jak i bardziej intensywne. O tym poniżej.

Skąd wzięło się Prosecco? – szczypta historii

Historia wina Prosecco sięga czasów rzymskich, a dokładnie około II wieku przed Chrystusem i pochodzi z małego regionu zwanego Prosecco. Mówi się, że żona Imperatora Augusta, Livia, lubiła pić Puxinum „Pucino” (które możemy połączyć z współczesnym prosecco) i twierdziła, że ​​to sekret jej młodości i piękna. Niestety w tym czasie preferowano inne odmiany winogron. Prosecco uprawiano na wzgórzach Conegliano Valdobbiadene.

W roku 1868 Antonio Carpene założył wraz z Caccianiga, Mavolti i Vianelle „Societa Enologica Trevigiana” i to właśnie dzięki tej firmie odkryto Prosecco jako wino musujące włoskie. Produkt szybko zyskał na popularności.

Kilka słów o winorośli

Istnieje odmiana winorośli szczepu prosecco, lecz od 2009 roku stosuje się jej synonim – glera, by rozróżnić oznaczenie regionu uprawy od szczepu. Winogrona szczepu glera rosną wyłącznie w regionie Veneto – od podnóża Alp po wybrzeże Adriatyku. Winogrona Glera wyróżniają się swoja subtelną, elegancką kwasowością, która przenosi się także na produkowane z nich wino – towarzyszy mu bogaty aromat owoców i białych kwiatów. Te winogrona najczęściej są podstawą win bardzo lekkich, czasami umiarkowanych.

Podział wina, czyli rodzaje Prosecco

W zależności od zawartości dwutlenku węgla rozróżnia się:

  • spumante (musujące),
  • frizzante (perliste),
  • tranquillo (stołowe – bez dwutlenku węgla).

W zależności od poziomu cukru resztkowego stosuje się określenia:

  • prosecco brut
  • prosecco extra dry
  • prosecco dry
  • prosecco demi-sec

Ważnym jest rozróżnienie jak dużo cukru znajduje się w danej odmianie Prosecco. I tak Prosecco brut to zawartość cukru od 0 do 12 gramów na litr trunku. Extra dry zawiera od 12 do 17 gramów cukru na litr alkoholu, a dry od 17 do 32 gramów. Wynika z tego, o czym warto też pamiętać, że wino Prosecco jest jakby odwrócone w relacji słodkie-wytrawne. Dry, które powinno być najbardziej wytrawne, będzie tym najsłodszym winem musującym Prosecco. W związku z tym, brut to edycja z najmniejszą ilością zawartości cukru oraz zarazem najbardziej wytrawna.

Bardzo interesującym jest to, że Prosecco jest nazwą zastrzeżoną od 2009 roku, a producenci tego włoskiego wina już niedługo będą produkowali jego różową odmianę, co jeszcze powinno zwiększyć sprzedaż – wino różowe jest obecnie niezwykle modne.

Region produkcji Prosecco

Regiony produkcji wina prosecco wyglądają następująco:

  • Prosecco DOC – podstawowe i najbardziej popularne Prosecco. Może być produkowane w całych północno-wschodnich Włoszech
  • Prosecco Trieste DOC oraz Prosecco Treviso DOC – oznaczają wina, które produkowane są nieco dalej niż podstawowe Prosecco na znacznie mniejszym obszarze, dzięki czemu jakość wina jest nieco lepsza
  • Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG – obszar produkcji jest znacznie mniejszy i bardziej pagórkowaty niż region Treviso. Apelacja DOCG nakłada jeszcze bardziej rygorystyczne standardy jakości niż DOC, dzięki czemu w tym regionie powstają jedne z najlepszych z win
  • Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG – jest bardzo małym obszarem o powierzchni 107 hektarów położonym na pagórkowatych obrzeżach miasta Valdobbiadene. W Cartizze produkuje się bardzo małą ilość Prosecco (około 1 miliona butelek) jednak o najwyższej możliwej jakości. Co ciekawe region ten został zgłoszony w 2008 roku jako kandydat do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na unikalny krajobraz kulturowy stworzony przez lokalnych winiarzy
  • Asolo Prosecco DOCG – ten obszar jest bardzo rzadko opisywany przez miłośników wina, jednak jego położenie tuż pod rzeką Piave, stanowiącą główną linię podziału podczas II wojny światowej czyni go szczególnym miejscem

Hiszpańska Cava – co w niej takiego ujmującego?

Przejdźmy teraz do hiszpańskiej Cavy. Odwrotne jest z hiszpańską Cavą. Tego trunku żadnemu miłośnikowi win, a przede wszystkim bąbelków nie trzeba przedstawiać. Cava jest chlubą Katalonii, 95 % produkcji pochodzi z tego właśnie regionu. Nazwa wina pochodzi od katalońskiego słowa piwnica, w której przechowuje się ten alkohol. Cava zawdzięcza bycie trunkiem musującym dzięki dwutlenkowi węgla, który powstaje w sposób naturalny w butelce. Obok szampana jest najbardziej znanym trunkiem produkowanym w ten sposób.

Hiszpańskie, lekkie wino, ma wiele cech wspólnych z trunkiem z Francji. Jest jego idealną alternatywą ze względu na niezwykle przystępną cenę. Główną różnicą jest również to, że Cava jest sprzedawana zaraz po osiągnięciu dojrzałości i powinna być wypita możliwie szybko. Warto dodać, że aby hiszpańskie wino musujące mogło posiadać na etykiecie napis cava, musi dojrzewać w butelce przez okres minimum dziewięciu miesięcy. W przypadku szampana, ten musi przeleżeć w butelce o sześć miesięcy więcej.

Podział Cavy

Istnieje ściśle określony podział Cavy wynikający z kilku zmiennych. Pierwszą z nich jest zawartość cukrów, drugą długość produkcji metodą szampańską. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie nazewnictwo, które jest widoczne na etykiecie wina i służy nam przy określeniu jego wytrawności.

W zależności od poziomu cukru resztkowego stosuje się określenia:

  • Brut Nature
  • Extra Brut
  • Brut
  • Extra Seco
  • Seco Semiseco
  • Dulce

Czas dojrzewania w butelce:

  • Joven (lub bez określenia) – 9-15 miesięcy dojrzewania w butelce
  • Reserva 15-30 miesięcy
  • Gran Reserva ponad 30 miesięcy dojrzewania w butelce

Wino musujące Prosecco – gdzie kupić? Wyłączna dystrybucja w BlackBeard – Mani Sagge i Le Contesse

Pozwól że w tym momencie opowiemy o dwóch wyjątkowych markach włoskiego prosecco.

Mani Sagge – to filozofia produkcji nieszablonowego wina. Starożytne winnice w połączeniu z zaawansowanymi i nowoczesnymi metodami produkcji doprowadziły do powstania Prosecco Mani Sagge. Jednocześnie to filozofii robienia wina, oparta na: historycznych posiadłościach, rzemiośle, zrównoważonym rozwoju i ekologicznym podejściu.

Le Contesse – to wina musujące powstałe w wyniku powtórnej fermentacji w zbiornikach ciśnieniowych przy wykorzystaniu wyselekcjonowanych drożdży i kontroli temperatury.

W salonie BlackBeard w wyłącznej dystrybucji dostępne są:

  • Prosecco Superiore D.O.C.G. Mani Sagge Rive di Manzana – BRUT
  • Prosecco Superiore D.O.C.G. Mani Sagge Millesimato – EXTRA DRY
  • Conegliano Valdobbiadene D.O.C.G. Presecco Superiore Le Contesse – EXTRA DRY
  • Conegliano Valdobbiadene D.O.C.G. Presecco Superiore Le Contesse – BRUT
  • Prosecco Spumante D.O.C. Treviso Biologico – BRUT

Zainteresują Cię również:

Uniwersalne prosecco – wina musujące wytrawne i nie tylko

Każdemu, kto poszukuje świetnego wina prosecco możemy polecić zakupy online. Wybierając sklep internetowy uzyskujemy dostęp do wręcz nieograniczonej oferty trunków i największego możliwego wyboru prosecco.

Ten typ wina będzie idealny dla każdego, kogo interesuje delikatnie wytrawne wino musujące, które będzie jednocześnie uniwersalne. Prosecco jest winem, które w pełni spełnia te wymagania. Możemy dowolnie przebierać w smakach i wariantach, a jeśli chodzi o najczęściej występujące aromaty, zazwyczaj są to nuty białych kwiatów i owoców – jabłek, brzoskwiń, gruszek czy bananów. Kompozycje wytrawnych musujących prosecco są przyjemne i rześkie i pozytywnie wyróżniają się wśród win.

Z czym serwować Prosecco?

Jeśli zastanawialiście się z czym pić prosecco – doradzamy zatem, że to wino musujące idealnie łączy się jako aperitif do przystawek i deserów. Pasuje zarówno do dań rybnych, mięsnych jak i warzywnych. Nadaje się do podawania z całym posiłkiem aż do drugiego dania.

Najwięcej jednak uroku Prosecco wydobędziemy, łącząc go ze specjałami pochodzącymi z regionów, gdzie jest produkowane. Są to głównie delikatne przysmaki, takie jak lokalne gatunki grzybów (kuchnia włoska uwielbia prawdziwki!), łagodne sery, kasztany lub szparagi. Dobrze komponuje się z włoskimi wędlinami, szczególnie tamtejszym przysmakiem prosciutto crudo, które można przełamać słodkim smakiem melona lub brzoskwini. Oczywiście nie należy zapominać o owocach morza i białych rybach. Jeśli chodzi o sposób podania, prosecco powinno się serwować schłodzone – idealna temperatura o od 6 do 8 stopni. Z kolei w temacie odpowiedniego szkła, do prosecco najlepiej sprawdzą się wysokie, wąskie kieliszki o tulipanowym kształcie.

Jak podawać Cavę?

Hiszpańskie pochodzenie Cavy wskazuje natomiast na pewne połączenia, które są charakterystyczne dla tego kraju. Oczywiście połączenia smaków zależą także od rodzaju wina. Te najbardziej wyrafinowane odmiany brut najlepsze będą z równie wyrazistymi potrawami, przede wszystkim mocno przyprawionymi tłustymi mięsami i wszelkiego rodzaju pieczeniami. Do tego można doliczyć również tradycyjną hiszpańską kiełbasę chorizo, mocno aromatyczne sery, wędzone oraz grillowane ryby. Do delikatniejszych wędlin, potraw z makaronu lub ryżu – na przykład uwielbianej w tamtych obszarach paelli – oraz dań z lekko słodko-kwaśną nutą lepiej nada się Cava Seco lub Semi Seco. Słodkie odmiany Cava lepiej zostawić do deserów, zarówno tych bardzo słodkich, jak i orzeźwiających owocowych. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od typu potraw, Cava powinna być lekko schłodzona, gdyż tylko wtedy wydobędziemy jej właściwy aromat. Optymalną temperaturą jest 5-7 stopni Celsjusza, choć w przypadku odmiany brut możemy sobie pozwolić na 2-3 stopnie więcej.

Postaw na zakupy w BlackBeard

Oczywiście wino Cava i Prosecco dostępne jest w naszym sklepie z alkoholem przy ul. Tęczowej 57, a już niedługo on-line, więc śledźcie nasze social media i kolejne wpisy, gdzie będziemy informować Was o nowościach. Jeśli nadal zastanawiacie się z czym pić prosecco lub interesuje Was dobre wino musujące zapraszamy po informacje do BlackBeard. Tymczasem zapraszamy również do lektury na temat rumów: https://rumlovefestiwal.com/pl/wroclaw-kocha-rum-love-festiwal/

Przeczytaj także:

Cztery wyjątkowe wina LePontis

Jakie wino na prezent, czyli krótki poradnik dla opornych