Bombay Sapphire London Dry Gin należy do kolekcji ginów, które na światowym rynku zdobyły olbrzymią sławę, co zawdzięcza w dużej mierze swojemu niezwykłemu smakowi i aromatowi. Sapphire London Dry Gin jest destylowany w gorzelni Laverstoke Mill, która znajduje się około 100 kilometrów na południowy-zachód od Londynu.

Zgodnie z informacją na stronie producenta: Bombay Sapphire jest najwyższej jakości ginem, którego charakterystyczna cechą jest butelka o szafirowym kolorze. Gin produkowany w oparciu o oryginalną recepturę z 1761 roku zachwyci swoim smakiem i aromatem. Wynika to z tego, że gin ten łączy ze sobą spirytus zbożowy, a także dziesięć starannie wyselekcjonowanych ziół i korzeni. To właśnie ta niezwykła kombinacja sprawia, że Bombay Sapphire jest ginem, który zachwyca koneserów swoim wyjątkowym smakiem i aromatem. Korzeń dzięgla nadaje mu bowiem piżmowy aromat, a kora kasji sprawia, że w smaku da się wyczuć wyraźną nutę cynamonową. W dodatku jagody kubeby sprawiają, że Bombay Sapphire ma również korzenny i lekko pieprzowy zapach w którym można wyczuć również wyraźne nuty sosny i cytryny. W połączeniu z rajskimi ziołami otrzymujemy wyrazisty i unikalny zapach.

Bombay Sapphire London Gry Gin w szafirowej butelce – historia

Historia tego niezwykłego ginu sięga kilkaset lat wstecz. Sam trunek jednak produkowany jest od 1987 roku. Mimo to jednak gin Bombay Sapphire został oparty na jednej z najwcześniejszych receptur London Gin zapisanych przez gorzelnika Thomasa Dankina. Sama nazwa Bombay Sapphire Gin nawiązuje do bardzo dużej popularności ginu w Indiach, kiedy funkcjonowały tam tzw. Indie Brytyjskie, a także do 60-karatowego szafiru „Gwiazdy Bombaju”. Kamień ten został odkryty na Sri Lance i podarowany gwieździe kina niemego, Mary Pikford, która z kolei przekazała szafir instytutowi Smithsonian.
Marka Bombay Sapphire obecnie należy do firmy Baccardi. Bezpośrednim przodkiem tej marki był z kolei Bombay London Dry Gin, który powstał w 1959 roku. Butelkowany był wprawdzie identycznie jak Sapphire z tym, że wtedy używano jeszcze przezroczystych butelek a gin miał w sobie 8 składników (a nie tak jak teraz, 10). Zamiana na błękitną butelkę i dodanie kolejnych dwóch składników było strzałem w dziesiątkę, gdyż gin Bombay Sapphire idealnie odpowiada potrzebom rynku konsumenckiego, który poszukuje alkoholi marki premium. Jest to wysokiej jakości trunek, który znaleźć można w barach na całym świecie.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie produkowany on jest w Laverstoke Mill oddalonym od Londynu o około 100 km. Jest to miejsce, które warto odwiedzić głównie dlatego, że nowoczesne budynki destylarni wraz z ogromnymi szklarniami są udostępnione do zwiedzania dla turystów.

Bombay Sapphire London Dry Gin – trunek który cię zachwyci

Na początek mała, ale bardzo istotna UWAGA – niektórzy klienci mylnie zakładają, że gin Sapphire ma szafirowy kolor. Jest to jednak tylko złudzenie wynikające z koloru butelki, sam alkohol jest bowiem przeźroczysty. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy zrobić drinka w kolorze butelki.

Bombay Sapphire wyróżnia jego unikatowa produkcja. Dziesięć starannie wyselekcjonowanych składników umieszcza się w aparacie destylacyjnym w specjalnym miedzianym koszu, który jest dodatkowo perforowany. Podczas procesu destylacji alkoholu para przechodzi przez zioła nabierając tym samym subtelnego, pełnego aromatu. A na to wyjątkowe połączenie smaków składają się: jagody jałowca, nasiona kolendry, migdały, skórka cytrynowa, lukrecja, korzeń irysa, pieprz kubeba, korzeń arcydzięgla, kora cynamonowa i aframon madagaskarski. Na etykiecie charakterystycznej butelki widnieje popiersie królowej Wiktorii, a na szyjce butelki znajduje się imitacja szafiru.

Aromat: jałowiec, cytrusy, kwiaty, zioła, cynamon i przyprawy;

Smak: mocny w którym można wyczuć posmak jałowca, ziół, przypraw i skórki cytrynowej;

Finisz: średniej długości, jałowiec, cytrusy i zioła;

Jak pić gin Bombay Sapphire?

Jeżeli chodzi o samo picie ginu Bombay Sapphire, to nie jest bardzo skomplikowane. Dobrym pomysłem na początek będzie 50 ml z dwoma lub trzema kostkami lodu. W ten sposób poczujecie charakter i moc tego trunku. Wielu konsumentów decyduje się również na mieszanie go z tonikiem czy spritem w stosunku 1:2. Pomysłów jest wiele i to od Was i waszych upodobań zależy co zrobicie na bazie ginu Bombay. Poniżej prezentujemy przykładowe ciekawe przepisy na drinki:

Spanish Riviera – idealny drink jeżeli chcecie żeby Wasz alkohol miał taki sam kolor jak butelka. W shakerze mieszamy 50 ml Bombay Sapphire, 20 ml Blue Curacao oraz trochę Amaretto lub syropu migdałowego. Otrzymamy w ten sposób perfekcyjny efekt kolorystyczny oraz wyjątkowy smak.

Bombay Sapphire Collins Drink – potrzebujemy 50 ml ginu Bombay, 20 ml świeżego soku z cytryny oraz 2 łyżeczki cukru trzcinowego. Wszystko to mieszamy, dodajemy kostki lodu i wlewamy wodę gazowaną. Jest to kolejny bardzo prosty przepis na pyszny drink.

Gdzie kupię tą butelkę o szafirowym kolorze?

W naszym sklepie BlackBeard znajdziecie najlepsze alkohole marki premium w najniższych cenach w tym również Bombay Sapphire London Dry Gin. Powyższy gin dostępny jest również stacjonarnie we Wrocławiu przy ul. Tęczowej 57, gdzie znajdziesz wyjątkowe, wyselekcjonowane alkohole świata w przepięknej loftowej przestrzeni.

Zachęcamy do odwiedzin – salon BlackBeard.

Przeczytaj również:

Fettercairn 12 YO Single Malt Scotch Whisky – 12-letni szkocki trunek o wykwintnym smaku

Francuzi dali światu Koniak, sobie zostawili Armaniak