Męskim cięciom zawsze towarzyszy jakaś historia. Zwykle są to fryzury, które mają związek z jakimiś wydarzeniami, okazjami lub konkretnymi stylami – czy to ubioru, gatunku muzyki lub zawodu. W przypadku męskiej fryzury Fade nie jest inaczej! Na początku należy zaznaczyć, że fryzura Fade to nie do końca fryzura, a raczej określenie sposobu cięcia, a dokładniej techniki.

Jak wygląda fryzura Fade?

Technika Fade polega na przycięciu boków i tyłu głowy oraz stopniowe zwiększanie zagęszczenia włosów na górze. Doskonale sprawdza się u niskich mężczyzn, ponieważ wizualnie wydają się wyżsi. Styli fryzury Fade jest naprawdę wiele i zdecydowanie się one od siebie różnią. Mają jednak jedną cechę wspólną – wygolone lub krótko ścięte boki. Czy fryzura w stylu Fade jest fryzurą męską krótką? Zdecydowanie, nie, a o inspiracjach i rodzajach piszemy w dalszym artykule.

Historia fryzury Fade

Fryzura Fade, jak wiele innych męskich cięć ma swoją historię, która zaczyna się w wojsku. Wygodne krótkie męskie cięcie docenili żołnierze USA w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Fade została wymyślona przez wykwalifikowanych fryzjerów i nazwana fryzurą żołnierza. Szybko jednak odeszła i schowała się w cieniu, ponieważ w latach pięćdziesiątych królowały długie włosy i to one zdobywały największą popularność. Fryzura Fade na swój renesans musiała czekać aż do lat dziewięćdziesiątych, kiedy to powoli zaczęła zdobywać popularność jako technika, stosowana przy okazji różnych męskich fryzur.

Fryzura Fade – inspiracje

Męskie fryzury, wykorzystujące technikę Fade, znacznie się od siebie różnią. Styliści łączą ją z różnymi cięciami, tworząc coraz to nowe, ciekawe rozwiązania. Podstawowe z nich to:

Niski Fade – czyli płynne lub nagłe przejście cięcia po bokach i z tyłu. Dół głowy jest niemal całkowicie wygolony, a im wyżej sięgamy wzrokiem tym gęstsza jest fryzura.

Klasyczny Fade – przejście z krótkich do dłuższych włosów zaczyna się w okolicy uszu. To właśnie ta fryzura była stosowana w wojsku.

High Fade – boki ogolone są do zera, a odcięcie między gęstą czupryną jest nagłe. To znaczy, że boki ogolone są całkowicie, a góra głowy prezentuje bujną czuprynę i nie mamy stopniowego przejścia.

Długi Fade – włosy na górze głowy są bardzo krótkie i przechodzą do wygolonych na zero, mniej więcej w połowie głowy.

Skin Fade – krótkie obszary są przycięte do zera, a cała fryzura przypomina grzyba.

Najmodniejsze męskie fryzury 2021

Technika Fade nieustannie towarzyszy nam już od niemalże stu lat. Fryzurę w stylu Fade, można wykonać na tak wiele sposobów, że każdy mężczyzna znajdzie cięcie odpowiednie dla siebie. Wiele ze styli cięcia są często kojarzone z określonymi stylami ubioru lub zawodami. Nie zmienia to faktu, że fryzura Fade jest tak bardzo uniwersalna, że doskonale sprawdzi się jako męska fryzura również dla krótkich włosów męskich niezależnie od wieku!

Zainteresują Cię również:

Swagger and Jacks – historia męskich kosmetyków

Gin największą kategorią wśród alkoholi

Pan Drwal – kosmetyki o zapachu najlepszego whisky na świecie