Początki rumu Angostura
Pirackie opowieści pełne są nie tylko pomniejszych utarczek, ale również lejącego się zewsząd rumu- jego niebywały smak i aromat sprawia, że dzisiaj jest on coraz popularniejszym trunkiem. Początki rumu Angostura nie są jednak historią typową. Medyczne eksperymenty, długoletnie poszukiwania odpowiednich połączeń smakowych, a także stworzenie szalenie popularnej kompozycji Angostura Aromatic Bitters to tylko niektóre z najbardziej pikantnych momentów z historii powstawania rumu.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest dash Angostury?
- Jak powstała Angostura?
- Portfolio Angostury
- House of Angostura – Trynidad and Tobago
Jak powstaje rum?
Cała rumowa historia rozpoczyna się oczywiście na plantacji na której uprawiana i zbierana jest trzcina cukrowa. Rum można wyprodukować na dwa sposoby – z melasy, która powstaje jako produkt uboczny przy produkcji cukru, jest ona ciemnobrązową mazią. Z melasy produkuje się większość rumów. Drugi sposób to produkcja z soku z trzciny cukrowej, rumy wyprodukowane w taki sposób nazywamy rumami agricole. Kiedy gotowy jest produkt do produkcji rumu kolejnym etapem jest jego fermentacja. Cały proces polega na tym, że drożdże „żywią” się cukrami, a efektem tego procesu jest alkohol. Co ciekawe Angostura do produkcji swoich rumów wykorzystuje jedynie własne szczepy drożdży, które badane są od czasu do czasu laboratoryjnie, aby upewnić się, że nie mutują. Kolejny proces to destylacja trunku, w przypadku rumu Angostura do czynienia mamy z destylacją w kolumnach lub też pot stillach. Ostatni etap, który ma wpływ na kolor i smak rumu to oczywiście starzenie w beczkach, od rodzaju beczki i długości leżakowania zależy jak ciemny będzie jego kolor i mocny smak. Beczki oddają rumowi wszystko co najlepsze tworząc niezwykłe palety smakowe.
Historia rumu
Pierwsze rumowe wzmianki pojawiały się już 300 lat przed naszą erą, pochodzą one z Indii i dotyczą tajemniczego alkoholu wytwarzanego z trzciny cukrowej. Trzcina cukrowa wraz z Krzysztofem Kolumbem zawędrowała do Ameryki Południowej i Środkowej. Jak się okazało, trzcina miała tam świetne warunki do rozwoju, a uprawa trzciny pociągnęła za sobą produkcję rumu. Tak też Ameryka Południowa i Karaiby stały się rumową mekką. W XVII wieku portugalscy koloniści na Antylii produkowali Rummbullion, trunek, który można nazwać dziadkiem rumu.
Wcale nie taka krótka historia najlepszego karaibskiego rumu na świecie – Angostury
Wojenna zawierucha to czas, który sprzyja odkrywaniu i tworzeniu wynalazków, również tych z pogranicza nauk medycznych. Szalejąca na początku XIX wieku w Wenezueli wojna stała się początkiem historii jednego z najczęściej nagradzanych rumów na świecie. Początkowo medyk dr Siegert (twórca marki Angostura) swoje pomysły kierował wyłącznie ku nalewkom leczniczym lub poprawiającym ogólny dobrostan ludzkiego ciała. Wieloletnie eksperymenty pozwoliły mu posiąść niebywała wiedzę, której spadkobiercami stały się kolejne pokolenia rodziny Siegert. Następująca w kolejnych latach (1875) przeprowadzka do Trynidadu w znaczącym stopniu przyśpieszyła rozwój rodzinnego przedsiębiorstwa. W 1928 roku prawnuk założyciela- Robert Siegert skierował swe zainteresowania ku produkcji rumu. 1949 rok stał się czasem otwarcia Angostura Rum Distillery. Od tego momentu historia rodzinnego rumu to pasmo sukcesów. Rum rodziny Siegert aktualnie znaleźć można w ponad 140 krajach całego świata. Niebanalny smak karaibskiego rumu Angostura to zasługa nie tylko jego tradycyjnych metod produkcji (fermentacja, destylacja, starzenie i mieszanie), ale również ciągłych inwestycji. Powstaje przy użyciu do fermentacji tej samej bakterii, która zapoczątkowała Angosturę Aromatic Bitter w 1824 roku, a która przechowywana jest w odpowiednio wyposażonym laboratorium, które jest jedną z najważniejszych części zakładu produkcyjnego. W 2005 roku Angosturę 1919 utytułowano nagrodą „Rumu roku”, a trzy lata później marka wypuściła na rynek rumy Angostura 3YO, Angostura 5YO oraz Angostura 7YO.
Wywołujący zawrót głowy smak i aromat Angostury
Dziedzictwa pochodzącego z Dolnego Śląska medyka można dzisiaj zasmakować na całym świecie. Lekkie, a zarazem bardzo aromatyczne, czy może cięższe i pachnące karaibskim latem? Które produkty z portfolio House of Angostura warto wybrać? Aktualnie w portfolio Angostury znaleźć możemy:
Angostura Reserva White
Ten szlachetny biały rum leżakuje w dębowych beczkach, uprzednio wypełnionych burbonem. Kompozycja odpowiednich destylatów, a także dwukrotna filtracja (z użyciem węgla) pozwalają na otrzymanie delikatnego smaku, który rozbudza wszystkie zmysły. Wytrawny aromat białego rumu wzbogacony jest waniliową nutą. Niebanalny, biały rum Angostura idealnie komponuje się z owocami sezonowymi.
Angostura 5YO
Starzejący się przez 5 lat rum to kompozycja zawierająca w sobie słodycz czekolady połączonej z nutami wanilii z aromatami palonego dębu i przypraw. Angostura 5YO to idealna baza do tworzenia mieszanek z przyprawami, czy innymi trunkami, jednak idealnie sprawdzi się on również podany samodzielnie (np. na lodzie).
Angostura 7YO
Trwające minimum 7 lat leżakowanie umożliwia łączenie lekkich i ciężkich odmian rumu. Otrzymana mieszanka to melanż wyrazistych smaków, które pasują do wieczornego relaksu z cygarem, jak i spotkania biznesowego. Podczas delektowania się rumem Angostura 7YO poczujemy wiele niepowtarzalnych smaków syropu klonowego posmak czekolady, miodu i toffi, by rozkoszować się bogatymi smakami klasycznego rumu
Angostura 1919
Wykonana z lekkiego rumu to kompozycja powalająca zmysły. Bursztynowy odcień Angostura 1919 zawiera w sobie zapach słodkiej melasy, karmelu oraz wanilii. W Angosturze 1919 wyczuwalny jest również aromat wysokiej jakości kakao, już pierwsze krople rumu Angostura powodują na języku wybuch niebywałej słodyczy. Połączenie czekolady, nugatu oraz miodu i masła migdałowego zniewala zmysły i podniebienie. Angostura 1919 to długo utrzymujący się na podniebieniu aksamit.
Angostura 1824
Ciemno bursztynowa barwa rumu Angostury 1824 to zachęta do zanurzenia się aromatycznej kompozycji melasy, rodzynek, skórki pomarańczowej oraz miodu i wyselekcjonowanych przypraw. Mocy trunkowi nadaje posmak ciemnej czekolady. Już od pierwszej kropli rum Angostura zachęca do eksploracji swojego wnętrza. Waniliowa nuta zapewnia niebiańskie doznania.
Amaro di Angostura
Najnowsza propozycja z House of Angostura to cynamonowa rozkosz łącząca w sobie smak ciemnej czekolady i klasycznych aromatów Aromatic Bitters. Niebiańska słodycz to zachęta, a zarazem zaproszenie do odwiedzenia rajskiego Trynidadu i Tobago. Kolor Amaro di Angostura można określić mianem głębokiego bursztynu. Wyróżnia się doskonale zbilansowanym, egzotycznym, obfitym zakończeniem.
Gdzie kupić Angosturę?
Angostura to raj, który możesz mieć na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że odwiedzisz nas przy ulicy Tęczowej 57 we Wrocławiu w salonie BlackBeard.
Więcej informacji o House of Angostura przeczytasz również na oficjalnej stronie The House of Angostura oraz podczas Rum Love Festiwal organizowanym corocznie przez właścicieli salonu BlackBeard. Poniżej prezentujemy również galerię zdjęć stoiska Angostura podczas Rum Love Festiwal vol.3, na którym po raz kolejny mieliśmy przyjemność zaprosić Was nie tylko na degustację ale również Master Class prowadzonym przez Daniyela Jonesa.
Polecamy spróbować drinków na bazie rumów Angostura
- Angostura 1787 Rum
Jeśli jesteś fanem spokojnego sączenia rumu z cygarem w ręku, to dobrze trafiasz. Potrzebujesz tylko lekko schłodzonej szklanki.
- Angostura 1919
Absolutnie czarująca z delikatnymi nutami miodu, wanilii, syropu klonowego i suszonych owoców. Daiquiri na bazie 1919 to prawdziwy zwycięzca. A teraz podzielę się recepturą która zawiera oprócz Rumu, cukru i limonki, 3 dashe Angostury Aromatic Bitters
- 1919 Daiquiri:
- 60ml Angostura 1919 Rum
- 30ml świeżego soku z limonki
- 25ml syropu cukrowego
- 3 dashe Angostura Aromatic Bitters
- Wstrząśnięte na lodzie
- Szkło: coupe / martini glass
- Garnished skórka/cząstka limonki
- 1919 Daiquiri:
Na Trinidadzie i Tobago delektujemy się “Angosturą 1919 i świeżą wodą kokosową” z 2 dashami of Angostury Aromatic Bitters. Jedna wizyta na wyspie I zakochasz się w jego prostocie:
- Angostura 1919 & woda kokosowa:
- 50ml Angostura 1919 Rum
- Wyciśnięta cząstka limonki
- 2 dashe Angostura Aromatic bitters
- Uzupełnij wodą kokosową
- Szklo: Collins / highball
- Garnish cząstka limonki
Angostura 1919 Rum Old Fashioned prezentuje wszechstronność średniego stylu złotego rumu:
- Angostura 1919 Old Fashioned:
- 60ml Angostura 1919 Rum
- 2 dashe of Angostura Aromatic Bitters
- 1 dash of Angostura Orange Bitters
- 10ml syropu cukrowego
- Perfekcyjnie wymieszaj
- Szkło: Double Old Fashioned glass
- Garnish aromatyczna skórka pomarańczy
- Angostura 7yr Rum
Według Tradera Vica (twórcy Mai Tai) “The Queens Park Swizzle jest najbardziej zachwycającą formą znieczulenia”. Receptura wymaga ciemnego rumu a Angostura 7YO Rum jest wprost idealny!
- Queens Park Swizzle:
- 60ml Angostura 7YO Rum
- 30ml świeżego soku z limonki
- 30ml syropu demerara
- 8-12 listków mięty
- 6 dashy Angostura Aromatic Bitters
- Wymieszaj za pomoca swizzle stick z kruszonym lodem
- Szkło: Collins / Highball
- Garnish gałązka mięty
Łatwą formą serwowania radości jest Rum & Tonic na bazie Angostura 7yr:
- Rum & Tonic
- 50ml Angostura 1919 Rum
- 10ml soku z limonki
- 3 dashes Angostura Aromatic Bitters
- Uzupełnij tonikiem
- Szkło: Collins / highball
- Garnish cząstka limonki
- Angostura 5yr Rum:
“Orange Daiquiri” w wersji “Burrell Daiquiri” łatwo zastępuje mimozę każdego dnia:
- Orange Daiquiri:
- 60ml Angostura 5YO Rum
- 25ml świeżego soku z pomarańczy
- 25ml świeżego soku z limonki
- 25ml syropu cukrowego
- 3 dashes of Angostura Orange bitters
- Wymieszaj z lodem
- Szklo: coupe / martini glass
- Garnish skórka/cząstka pomarańczy
- Orange Daiquiri:
10 edycja Angostura Global Cocktail Challenge
Umiesz przygotować dobry koktajl lub przynajmniej drinka? Na pewno nie będzie tak dobry, jak te, które tworzą barmani biorący udział w kluczowych zawodach koktajlowych świata – i to w zaledwie siedem minut. Warto ich podpatrywać, aby dostarczać sobie i swoim gościom jakościowych koktajli. Szansę na spoglądanie na najlepszych w Europie mieliśmy podczas Angostura Global Cocktail Challenge. Angostura Cocktail Challenge to światowej klasy zawody, których finał odbywa się w domu marki, na Trynidadzie. W Polsce po raz pierwszy w historii odbył się europejski finał, dzięki któremu na finałowe starcie pojedzie francuz Mike Jordhoy. To doskonała okazja do podpatrzenia mistrzów w swoim fachu i nauki technik oraz kompozycji koktajlowych docenianych przez światowej klasy specjalistów. – Finał, który organizowaliśmy w Polsce pokazuje, że z perspektywy The House of Angostura jesteśmy bardzo istotnym rynkiem. Nie da się ukryć, że rozwijającym się dynamicznie i bardzo perspektywicznym – firma MV Poland, która zorganizowała europejskie finały. Zwycięzca europejskich finałów otrzymał 2500 dolarów oraz bilet na finał konkursu światowego. Jordhoy do krakowskich finałów przygotowywał się przez cztery miesiące, dogłębnie studiując wszystkie produkty z portfolio marki Angostura.
Na czym w ogóle polega konkurs i jak jest oceniany?
W zawodach startują najlepsi barmani z całego świata i pracują na produktach z portfolio The House of Angostura. Dziesiąta edycja Angostura Global Cocktail Challenge skupiona była wokół przygotowania koktajli na bazie Amaro di Angostura oraz innego, dowolnego rumu Angostury. Obydwa koktajle należało także przyprawić najsłynniejszym na świecie bitterem od Angostury. Czas? Zaledwie siedem minut na przygotowanie obu porcji. Presja? Olbrzymia. Występ musi być bowiem perfekcyjny. Podczas finałów ocenie podlega praktycznie każdy element związany ze sztuką barmańską. Liczy się zarówno smak, kompozycja, ale także prezencji zawodnika, komentarzu dotyczącym przygotowanych koktajli, znajomości marek i wyjaśnienia subtelności jakie spotykamy w Angosturze. Występy oceniali Tomasz Małek z The Roots oraz Edvinas Eddie Rudzinskas z MV Poland i Danil Nevsky, prowadzący portal cocktailsforyou.net. Finał światowy Angostura Global Cocktail Challenge 2020 odbędzie się 23 lutego 2020 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 10 tysięcy dolarów oraz na dwa lata zostanie globalnym ambasadorem Angostura. O tym jak ważny i duży jest konkurs Angostura Global Cocktail Challenge dla miksologów, niech opowiedzą liczby. W 2016 roku w zawodach udział brało 287 zawodników wybranych spośród ponad 900 zgłoszeń z aż 36 krajów świata.
Angostura Bitters – najsłynniejszy bitters świata
Możemy być dumni, bo to na ziemiach obecnie należących do Polski (okolice Lwówka Śląskiego), powstał Angostura Bitters. W swoich początkach był lekarstwem, które skomponował niemiecki doktor Johann Gottlieb Benjamin. Obecnie Angostura Bitters dostępna jest w aż 145 krajach na świecie i jest uznawany za najsłynniejszą przyprawę do koktajli. Ciekawą historię związaną z bittersem przedstawia też, Daniyel Jones. Globalny ambasador Angostury opowiada, że tylko raz spotkał się, aby ktoś pracujący za barem nie wiedział czym jest Angostura Bitters. Miało to miejsce na plaży w Chorwacji, a ów barman w pracy był niespełna od 30 dni. Angostura bitters w cocktail barach jest niczym sól i pieprz w kuchni – pozycją obowiązkową. Jej receptura jest ściśle strzeżona i znajduje się w sejfie. Ciekawa historia jest związana także ze zbyt dużą etykietką dodatku. Dwóch braci odpowiedzialnych za produkcję bittersa, równolegle prowadziło prace nad nową butelką oraz etykietą. Jeden odpowiadał za stworzenie naczynia, drugi naklejki. Żaden z nich nie porozumiał się jednak z drugim, aby ustalić wymiary. I tak właśnie zbyt duża etykieta trafiła na butelki, tuż przed targami. Nie było czasu na zmiany, ale podczas wydarzenia okazało się, że element ten jest tak charakterystyczny, że został jednym ze znaków rozpoznawczych bittersa do dziś.
Zainteresują Cię również:
- Czarnobrody rozmawia z Danyiel Jonesem
- Gin – największą kategorią wśród alkoholi
- Cachaca – brazylijski rum zyskujący na popularności
Angostura bitters – gdzie kupić?
W naszym salonie BlackBeard, który poza męskim salonem fryzjerskim, barber shopem, jest również sklepem z alkoholami ( luksusowymi oraz tymi w limitowanych edycjach) znajdziesz Angosturę. Na miejscu robimy również drinki z Angosturą.
Poniżej prezentujemy film z 3 edycji Rum Love Festiwal, która odbyła się we Wrocławiu, którego jesteśmy organizatorem i podczas Najbardziej Aromatycznego Festiwalu w Polsce możecie degustować rumów Angostura oraz brać udział w Master Classach.