Barber – kim jest i dlaczego różni się od zwykłego fryzjera? Krótko można odpowiedzieć w sposób obrazowy – nie idziemy do ortopedy, aby wykonał operację mózgu. Podobnie jest z barberem. Zwykle jednak odpowiadamy nie wprost i rozpoczynamy w miejscu, w którym opowiadamy nieco historii. Wtedy łatwiej zrozumieć zasadnicze różnice pomiędzy barberem i fryzjerem.

Z artykułu dowiesz się:

  • Barber – kto to?
  • W czym zawód barbera różni się od fryzjera?
  • Historia zawodu barbera na przestrzeni wieków.
  • Kto strzyże brody?
  • Barber shop co to?

Broda to znany od wielu wieków jeden z podstawowych atrybutów męskości. W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci poprzez trendy i modę była bardziej i mniej widoczna. Czasem nie wypadało bowiem mieć zarostu, był on niechętnie widziany. Trzeba jednak wspomnieć, że trend związany z tym, jak powinien nosić się elegancki mężczyzna, jest bardzo dynamiczny i tak jak szybko zainteresowanie brodą znikało, tak szybko się pojawiało. Jednak jak pokazuje doświadczenie – to właśnie z nią często mężczyzn kojarzą kobiety. Miękka, a może kująca? Ruda czy brązowa? Bez względu na to jaki zarost posiada płeć męska są kobiety, które go po prostu uwielbiają! Wypielęgnowana i odpowiednio przystrzyżona broda to bez wątpienia jeden z atutów mężczyzny. Poniżej zobaczysz również nagranie z naszego salonu, w którym pracują najlepsi barberzy:

Pielęgnacja męskiej brody – temat tabu? Nie w dzisiejszych czasach

Przez wiele lat pielęgnacja męskiego zarostu w głównej mierze, opierała się na ciepłej wodzie, kostce mydła oraz brzytwie lub maszynce do golenia. Nieznane były wówczas specyfiki takie jak oleje czy pomady. Czasy jednak się zmieniły (na szczęście!) i dzisiaj mężczyźni mają do swojej dyspozycji całą gamę produktów przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji i stylizacji brody, męskiego zarostu czy włosów. Jednak jak radzić sobie, gdy potrzeby naszej brody przewyższają posiadane umiejętności? Niestety, zdarza się to bardzo często i co więcej, nawet posiadając odpowiednią wiedzę, czasami brakuje nam wprawy w odpowiednim operowaniu nożyczkami. W tym przypadku z pomocą przyjdzie nam oczywiście barber oraz wyposażenie jego salonu, nazywanego potocznie barber shopem. Ilość profesjonalnego sprzętu, nożyczki, trymery, maszynki, brzytwy i umiejętne jego wykorzystanie jest podstawą w pracy barbera. Ale pewnie większość z Was właśnie zadaje sobie pytanie „kto to jest barber?” Barber jest jednocześnie jej stylistą jak i przedstawicielem wielce szanowanego niegdyś zawodu zwanego golibroda.

Barber – czym się zajmuje?

Barbera nie można więc nazwać wyłącznie męskim fryzjerem. Jest to wirtuoz, który zajmuje się w przeważającej liczbie przypadków wyłącznie brodą, a owłosienie głowy traktuje jako sprawę uzupełniającą. Jego wąska specjalizacja pozwala w związku z tym na kompleksowe podejście do tematu męskiego zarostu. Fryzjer brody, bo tak często barberzy są nazywani nie jest jednak zawodem nowym. Z pojęciem tym spotykaliśmy się już prawie dwa wieki temu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (USA). W ówczesnym czasie barberzy byli tam bardzo znani, a z ich usług korzystali zarówno zwykli ludzie jak i największe elity polityczne i biznesowe. Pomimo posiadania o wiele mniejszego arsenału kosmetycznego, ich praca była równie ciekawa jak dzisiaj. W XXI wieku możemy jednoznacznie stwierdzić, że barber to fryzjer stylista brody, który potrafi dokonać z nią w kilka chwil, prawdziwych cudów. Do głównych zadań barbera należy dzisiaj, więc nie tylko strzyżenie i golenie brody, ale również jej nawilżenie, odżywienie czy wspomożenie procesu odbudowy uszkodzonych włosów. W zakres usług wchodzi również trymowanie brody oraz zmiana jej koloru, czyli farbowanie, w środowisku barberskim – covering.

golenie brody

Barber to jednak nie tylko broda

Tak jak wspomnieliśmy barber, to nie tylko broda, ale również fryzura. Zawód mocno ewoluował i wyspecjalizowani w cięciu zarostu barberzy są też fachowcami w skracaniu, przycinaniu oraz dobieraniu fryzury. Za jednym zamachem podczas wizyty u barbera, można więc wyjść zadowolonym z perfekcyjnie wystylizowanym kompletem włosów na głowie oraz brody. Często spotykamy się z tym, gdy z naszego barbera we Wrocławiu wychodzą zadowoleni klienci, którzy tym samym oszczędzili czas, nie musząc koniecznie jeździć dwukrotnie na strzyżenie. Na miejscu można również nabyć kosmetyki, którymi warto pielęgnować zarost i utrzymywać go w odpowiedniej, doskonałej kondycji.

Pojedynek: barber vs męski fryzjer

Wizyta u fryzjera, a może u barbera? Coraz częściej polscy mężczyźni zadają sobie to pytanie i nie potrafią na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy barber to wybór lepszy niż fryzjer? Jeżeli chodzi o pielęgnację brody, to zdecydowanie TAK! Należy pamiętać, że barber zazwyczaj posiada również wiedzę i doświadczenie w zakresie strzyżenia męskiego, dlatego też chętnie zajmie się naszym owłosieniem. Takim holistycznym podejściem kieruje się wrocławski salon BlackBeard, gdzie mężczyzna nie tylko zadba o stylizację fryzury, czy trymowanie brody ( strzyżeniem brody), ale również nakarmi ciało. Do dyspozycji klientów pozostaje szeroka gama selektywnie dobranych alkoholi, które idealnie wkomponują się w męskie towarzystwo oraz surowy wystrój barber shopu (czyli męskiego sklepu fryzjerskiego, gdzie zajmiemy się również brodą). Mamy nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszego artykułu, na pytanie „kto strzyże męskie brody”- odpowiedź będzie jedna. Barber!

Męski salon fryzjerski BlackBeard

Barber – skąd się wziął ten zawód i jego historia

Zawód barbera, którego nazwać można również golibrodą, ma długą historię. W Egipcie wśród reliktów znaleziono brzytwę pochodzącą z epoki brązu (około 3500 roku p.n.e). Pierwsze usługi barberskie wykonywane były przez Egipcjan 5000 lat przed naszą erą, do golenia brody wykorzystywano narzędzia wykonane z muszli ostryg lub zaostrzonego kamienia. W starożytnej egipskiej kulturze barberzy cieszyli się niezwykłym szacunkiem. Kapłani i medycy byli pierwszymi notowanymi ludźmi, który wykonywali usługi barbera. Sztuka golenia brody odegrała znaczącą rolę na wielu kontynentach. Cywilizacje Majów, Azteków, Irokezów, Wikingów, jak i Imperium Mongolskie wykorzystywały sztukę golenia brody jako sposób na rozróżnienie ról w społeczeństwie, również w czasie wojny. Mężczyźni w starożytnej Grecji mieli brody, włosy i paznokcie przycinane i stylizowane przez κουρεύς (cureus) na agorze, która była także miejscem spotkań towarzyskich, gdzie odbywały się liczne debaty i rodziły plotki.

Barberzy w starożytnym Rzymie i starożytnej Grecji

Sztuka golenia brody została wprowadzona do Rzymu przez greckie kolonie na Sycylii w 296 r. p.n.e., a zakłady barberów stały się popularnymi miejscami, w których można było zasięgnąć wiadomości i dowiedzieć się o plotkach. Poranna wizyta u tonsora szybko stała się częśćią codziennej rutyny, równie ważnej jak wizyta w publicznych łaźniach. Pierwsze golenie młodego mężczyzny (tonsura) uznawano za istotną część celebracji dojrzewania. Kilku rzymskich tonsorów stało się ludźmi bogatymi i wpływowymi, prowadząc zakłady, które należały do ulubionych, publicznych miejsc ówczesnego społeczeństwa. Większość z nich była jednak prostymi kupcami, którzy posiadali małe witryny sklepowe lub pracowali na ulicach świadcząc tanie usługi.

Barberzy w średniowieczu

W średniowieczu, barberzy często pracowali także jako chirurdzy i dentyści. Poza strzyżeniem, fryzjerstwem i goleniem barberzy wykonywali operacje, upuszczali krew, zajmowali się pijawkami, stawianiem baniek, robieniem lewatyw i usuwaniem zębów. Nazywano ich barberami-chirurgami, zaczęli oni zrzeszać się w cechach, których świetnym przykładem jest ‘Worshipful Company of Barbers” w Londynie. Barberzy wynagradzali byli lepiej niż chirurdzy, aż do czasu wprowadzenia chirurgów na okręty brytyjskiej marynarki w czasie wojen morskich. Do obowiązków golibrody należało także czyszczenie uszu i skalpu, osuszanie czyraków, przetok, a także nacinanie torbieli.

Barberzy w XIX wieku

Zakłady barberów stały się popularne w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku, były to firmy afroamerykańskie, które mocno przyczyniły się do rozwoju kultury i gospodarki afroamerykańskiej. Według Trudiera Harrisa afroamerykańskie zakłady były miejscem spotkań, ale także skomplikowanym i często sprzecznym mikrokosmosem większego świata. Afroamerykańscy barberzy początkowo pracowali głównie dla bogatych, białych ludzi. W połowie stulecia powstały afroamerykańskie zakłady obsługujące afroamerykanów. Wyposażenie przeciętnego zakładu kosztowało 20 dolarów w 1880 roku, strzyżenie włosów kosztowało od pięciu do dziesięciu centów, a golenie trzy centy.

Barberzy w XX wieku i później

Na przełomie XIX I XX wieku zakłady barberów stały się powszechnym biznesem, do którego ludzie przychodzili na strzyżenie profesjonalnym sprzętem. Klienci grali także w gry planszowe, prowadzili dyskusje na temat bieżących wydarzeń, a także plotkowali.  Większość współczesnych zakładów barberów ma specjalne krzesła fryzjerskie oraz odpowiedni sprzęt do mycia i płukania włosów. W niektórych miejscach dostępne są czasopisma czy też telewizor, które zapewniają rozrywkę w czasie pracy barbera.  Pomimo recesji gospodarczej w 2008 r. przemysł ten odnotował dalszy pozytywny wzrost. W 2018 roku Arthur Rubinoff otworzył muzeum Barber Shop na Manhattanie.  Barber Sam Mature, którego wywiad z Studs Terkel został opublikowany w książce Terkel „Working”, mówi: „Mężczyzna co kilka tygodni był strzyżony. Teraz czeka miesiąc lub dwa, a czasem nawet dłużej. Wielu ludzi poddawało się pielęgnacji co tydzień. Większość z nich przeszła na emeryturę, przeprowadziła się lub zmarła. Wszystko z powodu długich włosów. Dawniej ludzie chcieli wyglądać schludnie, aby dobrze się prezentować. Teraz ludzie już się tym nie przejmują.” Biorąc pod uwagę znaczenie zakładów barberskich w niektórych kulturach były one wykorzystywane w kampaniach edukacyjnych. Należą do nich amerykański projekt czytania i pisania Barbershop Books, który tworzy miejsca do czytania w salonach w celu promowania kultury czytania wśród afroamerykańskich chłopców. 

fotele barberskie w BlackBeard

wnętrze salonu Barberskiego - BlackBeard

strefa chillout w BlackBeard

 

Jeśli jesteś barberem i szukasz zatrudnienia, zobacz oferty pracy we Wrocławiu.

Zainteresują Cię również:

Broda – jak ją zapuścić?

Krótkie spojrzenie na męskie strzyżenie – kim jest barber?

Dbasz o brodę? Zadbaj o włosy na głowie