Tullamore jest w ostatnich latach jedną z popularniejszych i bardziej rozpoznawalnych whiskey. Dostępna w wielu marketach spożywczych zyskała na olbrzymiej, olbrzymiej popularności. Historia marki rozpoczęła się w 1829 roku w miejscowości noszącej tą samą nazwę co trunek. Choć, aby być w stu procentach poprawnymi, należy powiedzieć, że to przecież whiskey nosi nazwę miejscowości, a nie odwrotnie. Twórcą Tullamore D.E.W. jest Daniel E. Williams, człowiek który, od stajennego, piął się wyżej by stać się właścicielem.

Zacznijmy natomiast od tego, że zapis whiskey jest w przypadku whiskey Tullamore Dew poprawny. Dodatkowe e, które widzimy, zwykle charakteryzuje alkohole pochodzące z Irlandii i Stanów Zjednoczonych. Zresztą, w przypadku opisywanej marki, już w nazwie widać, że to whiskey irlandzka – Tullamore Dew Irish Whiskey.

Wracając do samego trunku i jego historii. Tullamore mieści się w samym środku Irlandii, a miejsce destylarni wybrano bardzo celowo i bez żadnego przypadku. Ziemie w okolicy są bowiem jednymi z najbardziej żyznych w całym kraju. Dzięki temu Tullamore korzysta z wysokiej jakości jęczmienia, łagodnego i posiadającego unikalny charakter, do tworzenia swoich produktów. Każda partia jest trzykrotnie destylowana i leży w beczkach dębowych przez trzy lata. W beczkach używanych do starzenia Tullamore znajduje się wcześniej Bourbon lub sherry.

Mocne hasło reklamowe marki

Interesujące jest znaczenie Dew w nazwie marki. Dew z angielskiego oznacza rosa. Tullamore posługiwał się niegdyś sloganem reklamowym, który brzmiał give every man his dew, czyli w wolnym tłumaczeniu daj każdemu mężczyźnie kroplę rosy/jego rosę. To hasło reklamowe było bardzo silnym punktem w promocji irlandzkiej whiskey Tullamore.

Interesujący symbol miała stara butelka Tullamore Dew o pojemności 700 ml. Na etykiecie widać było podobiznę psów – wilczarzy irlandzkich. Najwyższych psów na świecie. Nowa butelka blended whiskey, tego drobnego detalu niestety nie posiada.

Tullamore Whiskey DEW- rodzaje

W portfolio marki znajdziemy irlandzkie whiskey single malt, jęczmienne i zbożowe. Oprócz standardowej i oczywiście najpopularniejszej Tullamore D.E.W. Original, destylarnia należąca obecnie do Wm Grant & Sons oferuje whiskey Cider Cask Finish. Ten interesujący wariant produkowany jest jedynie sezonowo, kiedy następuje czas zbioru jabłek. Finisz Cider Cask Finish odbywa się w beczkach po lokalnym cydrze. Tullamore D.E.W. XO Rum Cask finisz, to natomiast leżakowanie w beczkach po karaibskim rumie Demerara, a Tullamore D.E.W. 12 YO Special Reserve to mieszanka leżakująca w beczkach po Bourbonie i sherry Oloroso przez minimum 12 lat. Single Malt w ofercie Tullamore D.E.W. to 14 YO oraz 18YO. Obie finiszowane są w czterech różnych typach beczek.

Edycja Phoenix to natomiast limitowana edycja o mocy 55 procent i wydana, aby podkreślić istotność wydarzeń z 1785 roku, kiedy to w Tullamore miał miejsce tragiczny wypadek balonowy, po którym centrum miasta zostało zniszczone.

Old Bonded Warehouse Release to trzykrotnie destylowana i trzykrotnie mieszana whiskey, którą na rynek wypuszczono z myślą o ponownym otwarciu centrum dla zwiedzających w 2012 roku.

Tullamore Dew 15 Year Old Trilogy to whiskey będąca blendem wszystkich trzech rodzajów potrójnie destylowanej irlandzkiej whiskey o wyjątkowo złożonym, a jednocześnie gładkim smaku.

Tullamore Dew XO Rum Cask Finish to edycja o słodkim, tropikalnym aromacie uzyskiwanym dzięki starzeniu w beczkach po rumie. Stworzona, aby oddać hołd irlandzkim imigrantom, którzy odegrali dużą rolę w rozwoju rumu na Karaibach w XVII wieku. XO Rum Cask Finish to irlandzkie serce i karaibska dusza.

Smak Tullamore Dew Original, czyli standardowej edycji jest bardzo charakterystyczny. Zawartość alkoholu w butelce to 40 procent i jest to trzykrotnie destylowana irlandzka whiskey. Nutami, które wybijają się z Tullamore są przede wszystkim delikatna wanilia i płatki śniadaniowe. Smak zawdzięcza przede wszystkim dębowej beczce po bourbonie. Opinie klientów na temat whiskey są zwykle pozytywne, bo Tullamore Dew idealnie nadaje się na spotkania towarzyskie, smakuje dobrze w drinkach.

Whiskey Tullamore D.E.W. 12YO Special Reserve

Portfolio whiskey Tullamore D.E.W. jest naprawdę imponujące jednak naszym faworytem jest zdecydowanie Whiskey Tullamore D.E.W. 12YO Special Reserve. Jest to kupaż trzykrotnie destylowanych firmie William Grant & Sons, których starzenie przebiega w beczkach po bourbonie przez minimum 12 lat. Whisky ta w 2017 roku zdobyła złoty medal podczas The Irish Whiskey Masters. Jej łagodny aromat i smak z pewnością przypadnie Tobie do gustu. 

Aromat: łagodny, truskawki, maliny, daktyle, wyczuwalne są aromaty gałki muszkatołowej, ziela angielskiego, dębu, sułtanki i miodu;

Smak: łagodny smak w którym wyczuwalne są nuty kremu waniliowego, toffi, mlecznej czekolady, pralinek, rodzynek, dżemu mieszanego z jagód, pieprzu cytrynowego, orzecha i dębu;

Finisz: średnio długi, nuty suszonych owoców, orzechów, dębu oraz mieszanki korzennych przypraw;

Whisky Tullamore Dew original czy taka butelka to dobry pomysł na prezent?

W Polsce tradycja wręczenia butelek z alkoholami istnieje od wielu lat. Mimo to jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy butelka alkoholu takiego jak whiskey, szampan czy rum to aby na pewno dobry pomysł. Naszym zdaniem tak, zwłaszcza w przypadku takich produktów jak Tullamore Dew.

Ta irlandzka whiskey znana na całym świecie nie bez powodu otrzymuje pozytywne opinie. Nasi klienci którzy kupili dany produkt również byli zadowoleni z podjętej decyzji. Jeżeli chcecie aby prezent był absolutnie wyjątkowy to skontaktujcie się z nami. W naszej ofercie mamy bowiem zestawy prezentowe, przygotowywane indywidualnie na zamówienie klienta. Będzie to naprawdę świetny prezent.

Tullamore oferuje więc bardzo interesującą gamę produktów, wśród których każdy fan whiskey znajdzie coś dla siebie. Butelki Tullamore Dew do kupienia są stacjonarnie w salonie BlackBeard przy ul Tęczowej 57 – tutaj na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Przeczytaj także:

Balblair 25 YO przedpremierowo w BlackBeard

Glenmorangie sztuka starzenia whisky

Arran Whisky – kilka słów o marce

Alkohole świata

Pan Drwal – kosmetyki o zapachu najlepszego whisky na świecie