Cygaro w dzisiejszych czasach to domena smakoszy, osób czerpiących przyjemność z relaksu i odkrywania. Kiedyś jednak, nieodłącznie kojarzyło się z biznesem i gentlemanem.

Cygara – ciekawostki

  1. Przed swoim pierwszym lotem samolotem, Winston Churchill zażądał stworzenie specjalnej maski tlenowej przystosowanej do palenia cygar. Następnego dnia w samolocie 15 tysięcy stóp nad Berlinem, Churchill popalał. Specjalnie dla premiera Wielkiej Brytanii, otwarto nawet okno, aby mógł strzepywać popiół.
  2. Zygmunt Freud, słynny psychoanalityk, który wszędzie dostrzegał konotacje seksualne, jest znany także z powiedzenia: czasami cygaro jest po prostu cygarem.
  3. W 1961 roku CIA otrzymało rozkaz zatrucia cygar Fidela Castro jadem kiełbasianym. Plan spełzł na niczym. Castro podobno ogłosił, że otrzymał pudełko z prezentami od CIA, opisywał nawet smak, ale twierdził, że były paskudne.
  4. Zastanawiałeś się kiedyś skąd wzięły się papierowe pierścienie na cygarach? Caryca Katarzyna była wielką fanką cygar. Nie chcąc, aby jej palce przesiąkały zapachem, używała jedwabnych nakładek, przez które trzymała tytoń.
  5. Oryginalne, natywne słowo dla tobacco brzmi cohiba. Tobacco, to tak naprawdę rurka, przez którą palono. Słowo, którym określano palenie to natomiast I to właśnie ono zostało przez Europejczyków przekształcone w cigar, czyli cygaro. W podobny sposób wódz Red Foxx zamienił marijuana w Latin Lettuce.
  6. Bill Clinton świętował uratowanie amerykańskiego pilota strąconego nad Bośnią i Hercegowiną odpalając cygaro Romeo Y Julieta.
  7. Najbardziej doświadczeni rollerzy, czyli osoby zwijające cygara, są w stanie zrobić około 200 sztuk dziennie.
  8. Istnieje ciekawa historia dotycząca byłego prezydenta USA, Johna F. Kennedy’ego. W latach 60-tych ubiegłego wieku Kuba przechodziła kryzys przemysłu cygarowego. Przyczynił się do niego wspomniany prezydent, wprowadzając embargo na ten produkt. Bez dwóch zdań był to zabieg polityczny, wynikający z konfliktu z Fidelem Castro. Urban legend głosi, że pochodzący z zamożnej rodziny Kennedy, tuż przed wprowadzeniem embargo, nakazał sprowadzenie sobie ponad tysiąca sztuk cygar Upmann.

Znane osoby palące cygara

Fidel Castro – w 1985 roku stan zdrowia zabronił mu palenia cygar bezpowrotnie. Nie zmienia to jednak faktu, że przywódca, który rządził na Kubie twardą ręką przez ponad czterdzieści lat, jest w pewnym sensie synonimem cygara.

Winston Churchill – od jego nazwiska pochodzi popularny rozmiar cygar. Podobno genialny i brawurowy polityk, wypalał nawet osiem do dziesięciu sztuk dziennie. Niech za cały opis posłuży cytat Churchilla: Piję bardzo dużo. Śpię mało i palę cygaro za cygarem. Dlatego zawsze jestem w dwustu procentowej formie.

Mark Twain – szkoda miejsca na opisywanie tego genialnego pisarza. Posłużymy się cytatami autora Przygód Tomka Sawyera: Jeśli w niebie zabraniają palenia, nie pójdę tam i Palę z całych swych sił, nie pozwalając sobie na przerwy. Podobno Twain wypalał nawet 22 cygara dziennie.

Bruce Willis i Arnold Schwarzenegger – czy tych panów trzeba przedstawiać? Zawładnęli kinem akcji ostatnich 30 lat. Willis jest etatowym gościem poniedziałkowych kolacji z cygarem organizowanych przez Schwarzeneggera w restauracji Schatzi nad Menem w Santa Monica. Notabene lokal jest własnością Arnolda.

Jack Nicholson – wielki fan Los Angeles Lakers, genialny aktor, który aż trzy razy zdobył Oscara. Nicholson znany jest także jako wieloletni palacz cygar, a miłość ta rozpoczęła się na polu golfowym. Jego ulubionym cygarem jest Montecristo.

Babe Ruth – sportowiec uważany za najlepszego baseballistę w historii tego sportu. Ruth to jedna z najbardziej rozpoznawalnych person lat dwudziestych w USA. W sezonie 1927 zdobył aż 60 home runów, rekord, którego nikt nie był w stanie pobić aż do 1961 roku. Jego 714 HR w karierze, zostało przesunięte na dalszą pozycję dopiero w 1974 za sprawą Hanka Aarona. Niewielu wie, że Babe Ruth był zwolennikiem cygar.

Michael Jordan – najwybitniejszy sportowiec XX wieku według magazynu ESPN, wyprzedził w rankingu m.in. Babe’a Rutha. Słynne są zdjęcia Jordana po kolejnych mistrzostwach, z cygarem w ustach. MJ nigdy nie ukrywał swojej miłości do tytoniu. Ciekawym jest, że przed jedną z serii play-off, w rywalizacji z zespołem z Waszyngtonu, Jordan czekał oparty o swoje Ferrari przy wjeździe dla drużyny przeciwnej. Chris Webber, jeden z przeciwników, opowiadał, że jego drużyna wiedziała, jak bardzo ma przerąbane, patrząc na nonszalancję, zabójczy uśmiech i cygaro w ustach Jordana, zaledwie kilkadziesiąt minut przed wyjściem na parkiet.

Whoopi Goldberg – nietuzinkowa postać, kojarzona przede wszystkim z występów w zwariowanych komediach. Otrzymała Oskara za rolę drugoplanową w filmie Uwierz w ducha. Preferuje mniejsze cygara, ale znana jest też z okazjonalnego palenia dużej Cohiby.

Rihanna – gwiazda muzyki pop uwielbia palić cygara. W teledysku Can’t Remember to Forget You, pali je nawet wspólnie z Shakirą. Nic dziwnego, że jest fanką cygar (rumu pewnie też) Riri pochodzi przecież z Barbadosu.

Cygara dostępne są w regularnej sprzedaży w salonie BlackBeard, a więcej informacji o historii cygar oraz o tym jak palić cygaro przeczytacie tutaj: https://rumlovefestiwal.com/pl/palenie-cygar-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-cygarach/

Poniżej znajdziecie również wywiad z Tomaszem Sroką – wykładowcą podczas 3 edycji Rum Love Festiwal oraz reprezentantem marki Habanos i Premium Cigars.

Przeczytaj także:

 

Pompadour

Highland Park – 5 filarów produkcji whisky

Stylowy Brodacz: broda to atrybut męskości