Highland Park znajduje się na niewątpliwie odległych, niezależnych wyspach, które kiedyś znajdowały się na skrzyżowaniu potężnych kultur nordyckich i szkockich, a rządzili na nich Wikingowie z Norwegii i Danii. Archipelag wysp znajduje się na zimnym Morzu Północnym, są one rozproszone po smaganych wiatrem wodach. 16 kilometrów dzieli je od najbardziej wysuniętych lądów Szkocji, gdzie Morze Północne spotyka Ocean Atlantycki, w tym miejscu około siedemdziesięciu wysp tworzy Orkady. Zaledwie 20 z nich jest zamieszkałych. Whisky Highland Park jest destylowana na wyspie Kirkwall od 1798 roku. Destylarnia leży niemalże na kole podbiegunowym, na szerokości geograficznej 58.9847 ° N, czyli mniej więcej tak samo jak Anchorage na Alasce. Ciekawostką będzie fakt, że destylarnia leży bliżej Oslo w Norwegii, aniżeli Londynu w Wielkiej Brytanii.
Pięć filarów produkcji w Highland Park
Na doskonałość i wyjątkowość smaku whisky Highland Park wpływa pięć kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest torf, którego znaczenia dla whisky nie można przecenić. Torf używany w Highland Park pochodzi z Hobbister Moor położonego zaledwie 7 mil od destylarni. Ma ponad 9000 lat i miejscami głębokość prawie 4 metrów. Pod ciągłym atakiem okrutnych wiatrów na odsłoniętym i jałowym wrzosowisku wyspy nie przetrwają żadne drzewa, więc torf ten jest bezdrzewny, ale bogaty we wrzosy. Torf jest cięty w kwietniu, suszony naturalnie latem, a następnie spalany w starożytnych piecach, gdzie jego żarłoczny aromatyczny dym przenika do jęczmienia browarniczego.
Kolejny element to obracanie jęczmienia, które w Highlands Park ciągle jest procesem wykonywanym ręcznie. Jest to bardziej pracochłonny proces, aniżeli obracanie ziarna w bębnach, ale przynosi doskonałe efekty. Następnym filarem produkcji w Highlands Park są starannie dobierane beczki po Sherry.
Dla producentów whisky ważna jest lokalizacja. Chodzi o wpływ lokalnego klimatu na beczki – i wpływ beczek na dojrzewanie. Orkney to odległe skupisko około 70 wysp, które leżą prawie w kole podbiegunowym. Klimat w tym miejscu jest jednak zaskakująco umiarkowany, maksymalna temperatura latem to zaledwie 16 stopni, a zimą 2. Są to warunki idealne na długie, chłodne i równomierne dojrzewanie w wyspiarskich magazynach.
Ostatni istotny element to odpowiednio prowadzony proces starzenia, który nadaje trunkowi wyjątkowości.
Highland Park – historia duchownego, Magnusa Eunsona
Historia Highland Park zaczyna się od postaci Magnusa Eunsona, duchownego oraz potomka wikingów, który założył pierwszą, nielegalną destylarnię w kamiennej chatce w High obok Kirkwall. Obecnie, to właśnie tutaj znajduje się destylarnia Highland Park. Mówi się, że destylarnie założono w roku 1798 roku, jednak był to tak naprawdę rok w którym Eunsona przyłapano na jego działalności. Teraz, prawie 200 lat później, Highland Park nadal podąża ścieżką wyznaczoną przez swojego protoplastę.
Portfolio marki Highland Park
Marka pochwalić może się szeroką gamą produktów starzonych od 10 do 50 lat.
Najmłodsza whisky to dziesięcioletnia Viking Scars. To lekka, złota whisky dojrzewająca w amerykańskich lub europejskich beczkach po sherry. Viking Scars to wyraźna single malt o smaku owoców cytrusowych i bitej śmietany. Wyczujesz w niej także nuty miodu i odrobinę przypraw.
Kolejna whisky to starzona do 12 lat Viking Honour. Ta genialna single malt jest dobrze zrównoważona, a przy jej degustacji wyczujesz miód, ciasto owocowe, korzenne przyprawy, pomarańcze i nuty dymne. Jest to przykład idealnej szkockiej whisky, która zachwyci swoim aromatem i smakiem. W harmonijny sposób łączy ona ze sobą wszystkie znane elementy whisky wyspiarskiej – lekki posmak jodu i soli morskiej oraz dym torfowy. Whisky jest wyraźnie słodowa z elementami wrzosów i słodkiego miodu. Ponadto podczas suszenia słodu do torfu dorzuca się również trochę leśnych paproci. Największy wpływ na wyjątkowy charakter Highland Park ma jednak tradycyjna metoda słodowania jęczmienia oraz wyjątkowy, lokalny i aromatyczny torf wydobywany z pokładów mających 9000 lat oraz używane beczki po hiszpańskiej sherry oloroso. To właśnie dzięki temu, ten bourbon jest tak wyjątkowy w smaku.
Aromat: średnio dymny, słodowy, lekko winny, aromat cynamonu i orzechów;
Smak: mocno słodowy, orzechowy i dymny, rozgrzewający;
Finisz: długi, orzechowo-dymny;
Następna w kolejności Viking Pride to whisky starzona do lat 18. F Paul Pacult, amerykański ekspert whisky nadał jej miano „Najlepszego Alkoholu Świata”. Nazwa „Viking Pride” nie jest przypadkowa, a Highland Park z pewnością ma powody do dumy. Ta 18-letnia whisky jest najczęściej nagradzaną whisky marki. Otrzymała zarówno wyróżnienie Gold jak i Ultimate Recommendation (z wynikiem na poziomie 96 punktów) na International Spirits Challenge w 2021 roku.
A jaka naprawdę jest Viking Pride? Przede wszystkim – bogata w smak i aromat wiśni, kakao, miodu i kandyzowanej skórki pomarańczowej. Zdecydowanie warta degustacji.
Następnie w kolejce ustawiają się whisky starzone do 21 lat: August 2019 Release, November 2019 Release oraz najnowsze 2020 Release. Każda z tych whisky jest nieco inna. W sierpniowej edycji z 2019 dominuje mango, suszona skórka z pomarańczy, gruszka, imbir, gałka muszkatołowa i wanilia w towarzystwie nut dymnych. W edycji z listopada 2019 odkryjesz nuty ananasa, mango, gruszki i imbiru, ale uzupełnione o rodzynki, wanilię, syrop i nuty drzewne. Z kolei w edycji z 2020 dominuje smak miodu, pomarańczy, imbiru, wanilii i korzennych przypraw z dodatkiem drewna.
Są też trzy pozycje Spring 2019 Release – 25, 30 i 40 letnia Highland Park. W smaku dwóch pierwszych dominuje wanilia, miód i nuty dymne. W 25-letniej edycji wyczujemy dodatkowo posmak krówek, suszonych owoców i nuty morskiego powietrza. Z kolei edycja 30-letnia zawiera nuty karmelowe oraz gorzkiej czekolady. Natomiast 40-letnia Spring release to nuty owoców, ciemnej czekolady, wanilii, skórki pomarańczowej, gałki muszkatołowej i tradycyjnie – dymu.
W najstarszych edycjach Highland Park mamy whisky z oznaczeniem na butelkach kolejno 25, 30 i 40 lat oraz whisky 50 Year Old.
Pozwolimy sobie dodać kilka słów o edycji 50-letniej, gdyż jest to whisky jedyna w swoim rodzaju. Ostatnio wypuszczona na rynek w wariantach z 2020 i 2021, 50-letnia Highland Park jest podręcznikową whisky z najwyższej półki. Te butelki dojrzałej, doskonałej whisky jest zwieńczeniem prac Highland Park i eksperckości master blenderów. Są to jednak edycje limitowane, produkowane w wybitnie ograniczonych ilościach (274 butelki wypuszczone w 2020 i 139 w 2021). Każda z nich została osobiście podpisana przez master blendera Gordona Motion’a.
Na koniec wspomnimy o whisky Highland Park o wyróżniających się, czarnych butelkach: Magnus i Dragon Legend. Łączy je nie tylko piękna, przykuwająca wzrok butelka, ale też intensywny, bogaty aromat. Świetny wybór dla wielbicieli interesujących whisky.
Gdzie kupić szkocką whisky Highland Park?
Nasz sklep internetowy oraz stacjonarny sklep z alkoholami mieszczący się przy ul. Tęczowej 57 we Wrocławiu – salon BlackBeard, oferuje szeroki wybór rozmaitych alkoholi marki premium. Jeżeli więc interesuje Was na przykład 12-letnia whisky Highland Park to dobrze trafiliście. Nasza oferta zawiera nie tylko Highland Park ale również: rumy, szampany, wina, bourbony i inny towar, który zachwyci swoją jakością.