Wraz ze zwiększającą się liczbą kawiarni oraz miejsc gdzie można wypić kawę speciality zaparzoną w sposób alternatywny, niekiedy trudno jest odnaleźć się w gąszczu zawiłych nazw. Przyzwyczajeni do podziału, który królował kiedyś we wszystkich miejscach, czyli: kawa czarna czy biała, nazwy: cappuccino, espresso czy flat white dla niektórych z nas wciąż są niewiadomą – co to właściwie jest? Pomożemy Wam rozwikłać tę zagadkę.

Espresso

Bardzo mocny i aromatyczny wywar kawowy, z około 7g kawy, o pojemności ok. 30 ml, który idealnie pobudza i stawia na nogi. Espresso pijemy od razu po przyrządzeniu. Jest to składnik bazowy niemal każdej z poniższych pozycji.

Ristretto

Mocniejsza odmiana espresso. Ristretto z włoskiego oznacza wąski, a w kontekście kawy odnosi się ona do zastosowania bardzo małej ilości wody. Kawę parzymy tak jak espresso, jednak do jej przygotowania wykorzystujemy tylko połowę klasycznej ilości wody, czyli ok. 15 ml. Tym samym uzyskujemy bardzo intensywny napar kawowy.

Espresso doppio

Drugą, najbardziej klasyczną odmianą espresso, jest kawa espresso doppio. Słowo „doppio” z włoskiego oznacza podwójny, jest to zatem espresso z podwójnej ilości kawy – ok. 14 g oraz wody (tj. ok. 50 ml).

Cappuccino

Nazwa cappuccino nawiązuje bezpośrednio do brązowych habitów kapucynów (cappuccini), którym to przypisuje się stworzenie przepisu na tę pyszną kawę z mlekiem. Zasadniczo w składzie cappuccino znajduje się 25 ml espresso oraz 125 ml spienionego mleka.

Włosi sięgają po ten napój zazwyczaj w porze śniadaniowej. Najczęściej towarzyszy jej „coś słodkiego”. Ze względu na bardzo dużą zawartość mleka, kawy tej nie zamawia się do lub po obiedzie. Cappuccino jest więc bardzo popularnym elementem włoskiego śniadania, na które poza kawą składa się także rogalik czy słodkie kruche ciasteczka.

Macchiato

Wersja kawy espresso „poplamiona” kilkoma kroplami spienionego mleka. Macchiato to kawa espresso serwowana w klasycznej, niewielkiej filiżance do espresso, którą dopełniamy spienionym mlekiem.

Lungo / americano

Jest to typ kawy najbliższy – dobrze znanej nam w Polsce – czarnej kawie, którą pijemy w dużym kubku. Przymiotnik „lungo” z włoskiego oznacza długi, a w kontekście kawy odnosi się do dużej ilości wody, którą wykorzystujemy do przygotowania tego napoju. Kawa lungo zawiera ok. 130 – 170 ml wody. Aromat i intensywność smaku jest zdecydowanie słabsza niż w przypadku klasycznego espresso. Jednak ze względu na długość parzenia, kawa ta zwiera dużo kofeiny.

Latte macchiato

Dużo mleka, mało kawy. Słowo „latte” z włoskiego oznacza mleko, a obecność tego wyrazu w nazwie kawy sugeruje, że będzie to napój typowo mleczny. I rzeczywiście – to mleko stanowi główny składnik napoju. Kawę tę możemy serwować w klasycznym wydaniu (spienione mleko + espresso) lub ze smakowymi dodatkami. Proporcja tej kawy to ok ¾ mleka oraz ¼ espresso. Kawa ta ma charakterystyczny trzywarstwowy podział – dolną warstwę stanowi gorące mleko, w środku znajduje się porcja espresso, a trzecią, górną warstwę stanowi spienione mleko. Warstwowa struktura kawy wynika z faktu, że mleko jest gęstsze od kawy, dlatego opada na dół, z kolei lżejsza pianka mleczna utrzymuje się na górze.

Caffe latte / flat white

To odmiana kawy z mlekiem, która serwowana jest w dużej filiżance do cappuccino lub w kubku. Podwójne espresso w tym przepisie uzupełniamy aksamitnie spienionym mlekiem oraz odrobiną pianki mlecznej. Jest to więc wersja kawy zbliżona do cappuccino, jednak mleko w tej kawie nie jest aż tak bardzo spienione, jak w przypadku cappuccino. Delikatna pianka stanowi bardziej dekorację, aniżeli główny element kawy.

Mocha

Słodsza i „pełniejsza” wersja kawy latte, która zostaje wzbogacona o czekoladę dodawaną do espresso. Zależnie od preferencji możemy dodać czekoladę mleczną lub gorzką, dobrze sprawdzi się także syrop czekoladowy. Słodkość tego napoju wzmacnia także bita śmietana oraz posypka, które dodaje się na górę.

Romano

Kawa wzbogacona o aromat skórki cytrynowej. Kawa Romano to nic innego jak espresso, do którego dodajemy kawałek skórki cytrynowej lub dolewamy kilka kropel soku z cytryny. W ten sposób uzyskujemy bardzo ciekawy smak, połączony z orzeźwiającym działaniem cytryny.

Caffe corretto

Idealna na chłodny poranek. Caffe coretto to wariant kawy espresso z alkoholem (ok. 5 ml). Dosłownie, z włoskiego nazwa oznacza „poprawna kawa”, jednak w tym przypadku jest to kawa poprawiona – alkoholem. Oryginalnie dodaje się grappę, jednak w różnych regionach Włoch serwuje się ją z różnymi alkoholami.

Kawa po irlandzku

Irish coffee to kawa espresso z dodatkiem podgrzanej whisky, brązowego cukru oraz bitej śmietany. Kawa ma charakterystyczny warstwowy wygląd i serwowana jest w kieliszku do piwa.

Kawa po wiedeńsku

Kawa rodem z Wiednia, przeznaczona dla miłośników słodkich napojów. Do jej przygotowania potrzebujemy filiżanki klasycznego espresso lub mocnej czarnej kawy, które dekorujemy bitą śmietaną.

Freddo

Z włoskiego „freddo” oznacza zimny. Dlatego kawa freddo to nic innego, jak espresso na zimno. Kawę tę możemy przygotować na kilka sposobów: najprostszy to podanie wystudzonego naparu, alternatywą jest dodanie kostek lodu do gorącego espresso, a najszybszy sposób to aromatyczną kawę przelać do shakera wypełnionego kostkami lodu i mocno potrząsnąć. Podaje się ją z – delikatnie podgrzanym w celu spienienia – mlekiem.

Café frappe

Wlej i wstrząśnij! Rodzaj napoju kawowego na zimno, wywodzącego się z Grecji. Do przygotowania kawy frappe potrzebujemy: mleka, kostek lodu oraz kawy rozpuszczalnej lub klasycznego espresso. Składniki miksujemy do uzyskania piany. Tak przygotowaną kawę przelewamy do wysokiej szklanki, opcjonalnie można dorzucić cukier.

Przeczytaj także:

Pompadour

French Crop