Woodford Reserve jest marką, która produkuje zarówno alkohole z kategorii bourbon, jak i whiskey. Tworzona w Kentucky od zaledwie 25 lat, jest już uznana na świecie. Destylarnia, w której wytwarzane są trunki, jest historycznym budynkiem. Dowiedz się wszystkiego o Woodford Reserve.

Woodford Reserve to bardzo młoda marka

Swój start Woodford Reserve zaliczyło w 1996 roku. W porównaniu do np. Jacka Daniels’a. Pomimo tego, że ten bourbon ma dopiero ćwierć wieku, jest cenionym i uznawanym powszechnie za wysoko jakościowy.  Po drugiej stronie skali wieku, stoi destylarnia, w której produkowany jest bohater tego wpisu. Budynek jest bowiem jedną z najstarszych destylarni w Kentucky. Labrot & Graham Distillery został zbudowany w 1812 roku i mieściło się w nim kilka różnych marek. W tym m.in. Oscar Pepper, którego master distiler, uznawany jest za tego, który do perfekcji doprowadził jedną z metod fermentacji.  Destylarnia Woodford Reserve jest także historycznym pomnikiem i jest zarejestrowana w National Register of Historic Places. Na liście tej znajdują się w sumie 32 miejsca z Kentucky. Co ciekawe, budynek nie zawsze był wykorzystywany jako destylarnia. Niegdyś były tam pomieszczenia farmerów.

Woodford Reserve to marka lokalna

W żaden sposób nie chodzi o to, że można ją kupić jedynie w Kentucky. Przecież jest dostępna choćby w BlackBeard, tysiące kilometrów od USA. Chodzi o składniki, które wykorzystywane są do produkcji bourbonu. Spora część z nich pochodzi właśnie z Shelby County z Kentucky. Jest to między innymi kukurydza i woda.

Woodford Reserve to nie tylko bourbon

Pomimo tego, że głównie bourbony, to istnieje również Woodford whiskey. W portfolio marki znajduje się Rye Whiskey, które w 53 procentach składa się z zacieru z żyta.  W ofercie pojawiają się również mniejsze, limitowane edycje w Master’s Collection oraz Distillery Series. Te wytwarzane są w małych ilościach. W ofercie są oczywiście Woodford Reserve Double, czy Woodford Reserve Double Oaked.

Trzykrotna destylacja i tradycyjno-nowoczesne starzenie

Wszystkie whiskey marki Woodford Reserve są trzykrotnie destylowane w destylatorze kotłowym (pot still) i to trzy razy. Cała kolekcja Master’s jest tworzona jedynie w pot stillach. Główne portfolio marki jest mieszane z destylatami pochodzącymi z kolumny destylacyjnej.

Interesująco wygląda także proces starzenia whiskey w beczkach. Ten odbywa się w kamiennych pomieszczeniach, w których wykorzystywana jest metoda polegająca na kontrolowaniu dojrzewania poprzez podgrzewanie i oziębianie powietrza.

Sponsor historycznego wydarzenia

W tym momencie będzie nieco o marketingu. Woodford Reserve jest sponsorem wielkiego, historycznego, wręcz ikonicznego wydarzenia, które odbywa się w Kentucky. Chodzi o Kentucky Derby, czyli gonitwę konną, która rozgrywana jest od 1875 roku.  Woodford Reserve został sponsorem Kentucky Derby w 2017 roku. Wcześniej marka była oficjalnym bourbonem gonitwy, od 1999 roku.  Podczas Kentucky Derby sprzedawane są limitowane pucharki na koktajl Mint Julep. Srebrne kosztują nawet 1000 dolarów. Wersja złota, do której dodawana jest srebrna słomka, to wartość około 2500 dolarów.

To jednak nie wszystko. Istnieją również kryształowe karafki, za które trzeba zapłacić 1500 dolarów.

Produkty marki Woodford Reserve kupisz stacjonarnie w sklepie BlackBeard przy ul. Tęczowej 57 we Wrocławiu.