Walor smakowy koktajlu jest kwestią proporcji i stopnia zblendowania jej składników. Pina Colada może być bowiem nieco gęstsza z aksamitnym posmakiem kokosa lub też wyrazistsza, jeśli dodamy do niej nieco więcej rumu.

Tradycyjnie jednak jeden drink powinien być serwowany z:

  • 40 ml białego rumu,
  • 60 ml śmietanki kokosowej,
  • 100 ml soku z ananasa (opcjonalnie świeżo zblendowany ananas),
  • kilka kostek lodu, które po pokruszeniu wypełnią cały kieliszek.

Sok ananasowy, biały rum i mleczko kokosowe można zmieszać wykorzystując shaker do drinków i przemieszać z porcją kruszonego lodu w szkle do long drinków. Następnie koktajl należy koniecznie podać z plasterkiem ananasa.

Pina colada – jak zrobić alternatywnie?

Koktajl można także przygotować w wersji bezalkoholowej. W takim przepisie pomijamy alkohole i przygotowujemy drink, korzystając wyłącznie z mleczka kokosowego, soku ananasowego i lodu. Często w takiej wersji jest to jeden z najpopularniejszych koktajli dla dzieci. Najmłodsi wręcz uwielbiają takie połączenia. Ponadto Pina Colada jest sama w sobie dość słodka, dlatego maluchy wręcz uwielbiają doskonale wyważoną nutę kokosa i ananasa z dodatkiem np. wspomnianego wcześniej mango.

W przypadku braku soku ananasowego, a także świeżego ananasa, pina colada może zostać przyrządzona domowym sposobem. Warto wykorzystać do tego ananasa z puszki. Wystarczy kilka plastrów ananasa, które należy zblendować na gładką masę i podawać z odrobiną syropu.

Ponadto Pina Coladę warto spróbować z dodatkiem malibu zamiast tradycyjnego białego rumu. Likier kokosowy doskonale zastąpi również mleczko kokosowe w tradycyjnym przepisie. Wszystko zależy od tego na co mamy aktualnie ochotę. Jednak najlepsze wrażenia smakowe płyną z połączenia malibu z tradycyjnym rumem. Ponadto zamiast mleczka można wypróbować śmietankę 30% bądź spienione mleko.