Picie i serwowanie alkoholu może być swego rodzaju rytuałem. Specjalna szklanka lub kieliszek, właściwa temperatura czy odpowiednie do degustacji miejsce – to wszystko ma duże znaczenie dla koneserów. Podawanie whisky jest mniej skomplikowane niż wina czy absyntu, ale niektóre sposoby jej picia będą nieco kontrowersyjne. Połączenie tego alkoholu z lodem czy colą może budzić wątpliwości… szczególnie wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z whisky.
Całe szczęście, w Polsce powoli odchodzimy od stereotypowego picia whisky z colą lub innym napojem gazowanym i coraz częściej wybieramy dobry alkohol z wyższej półki, którego degustacja będzie przyjemnością.
Jak pić szkocką whisky?
Wyobraź sobie, że zamawiasz whisky w ulubionym barze. Wybierasz whisky jednego z najlepszych producentów i jest to jeden z droższych alkoholi w menu. Po chwili barman podaje Ci zamówiony trunek. Co widzisz?
Prawdopodobnie masz przed oczami szeroką, niską szklankę z niewielką ilością alkoholu i dodatkiem lodu. To najczęstsze skojarzenia z whisky jakie mamy, ale nie jest to jedyny sposób na picie tego trunku.
Whisky “na czysto”
Tradycyjnie whisky pijemy “neat”, czyli czystą, bez żadnych dodatków. Whisky podana w taki sposób nie jest w żaden sposób rozcieńczana i zachowuje swój oryginalny smak. To uniwersalny sposób picia whisky, do którego trudno się “przyczepić”.
Wśród ekspertów z branży można spotkać się z opinią, że pijąc daną whisky po raz pierwszy – należy pić ją właśnie na czysto. Dzięki temu poznasz jej oryginalny smak, a w przyszłości możesz dostosować sposób degustacji do własnych preferencji. Jeśli zastanawiasz się, jak pić whisky single malt – uwierz nam, nie chcesz jej zepsuć zbędnymi dodatkami. Zanim zaczniesz eksperymentować, koniecznie spróbuj malta na czysto.
Jeśli jednak czysta whisky jest dla Ciebie kompletnie nie do przełknięcia – czytaj dalej, pokażemy Ci ciekawe alternatywy.
Whisky z wodą
Whisky z dodatkiem wody to sposób rekomendowany przez ekspertów w branży, degustatorów i ambasadorów marek whisky.
Otóż do szklanki whisky dodajemy odrobinę wody, co pozwala na złagodzenie smaku alkoholu i wydobycie z whisky wszystkiego, co najlepsze. Innymi słowy, to właśnie dzięki odrobinie wody mocna whisky staje się łagodniejsza, a jej aromat bardziej wyczuwalny. Jeśli nie wiesz, jak pić whisky bez coli – na początek spróbuj właśnie tej kombinacji.
Pamiętaj jednak, że nie każda whisky będzie potrzebować wody. Najlepiej porównaj smak czystej whisky oraz wariantu z dodatkiem wody i samodzielnie zdecyduj, która opcja bardziej Ci smakuje.
Whisky z lodem
Dodawanie lodu do szkockiej whisky jest kwestią sporną. Niektórzy nie wyobrażają sobie picia whisky bez lodu, dla innych jest to kompletna profanacja.
A zatem, czy picie whisky z lodem jest właściwe?
Nie istnieje tutaj jedna właściwa odpowiedź. Przede wszystkim – pij alkohol w taki sposób, jaki Tobie najbardziej odpowiada. Jeśli do whisky potrzebujesz lodu, nikt Ci nie zabroni pić jej w ten sposób. Lód sprawia, że drink pije się łatwiej i szybciej, ale jednocześnie powoduje, że aromat whisky nieco zanika. Miej też na uwadze, że zbyt dużo lodu w whisky znacząco ją rozwodni i wpłynie na smak alkoholu. Aby tego uniknąć, warto postawić na większe kostki, które wolniej się rozpuszczą.
Nie skreślaj jednak whisky w wersji neat. Wybierz butelkę dobrej single malt whisky i spróbuj jej bez dodatków lub z odrobiną wody – może okaże się, że wcale nie potrzebujesz lodu?
Kamienie do whisky
Alternatywą dla lodu są kamienie do whisky, metalowe kostki lub inne podobne gadżety. Są one popularne głównie w Stanach Zjednoczonych i wykorzystywane przy piciu amerykańskiej whiskey/bourbona. Jest to opcja dla osób, które chcą whisky schłodzić, ale nie rozcieńczyć. Takie kamienie można kupić w wielu sklepach z dodatkami do drinków – niestety są one mało efektywne i nie chłodzą tak skutecznie jak lód. Większość ekspertów uznaje je za zbędne i raczej nie poleca takich dodatków.
Inne sposoby picia whisky
Whisky to alkohol, który bardzo często spotkasz w różnych drinkach czy koktajlach – od prostego i znanego nam wszystkim połączenia whisky i coli, aż po klasyczne drinki takie jak Rusty Nail czy Rob Roy.
Kilka słów o whisky z colą
W Polsce najpopularniejszym sposobem na whisky jest picie jej “z colą”. Dla wielu osób jest to zniewaga dla whisky, ale tak radykalne podejście nie jest konieczne. Picie whisky z colą to nic złego – szczególnie, jeśli mamy do wykorzystania średnio półkową whisky blended.
Jeśli jednak jesteś posiadaczem dobrej whisky single malt – najlepiej serwuj ją bez dodatków. Nie wynika to jednak z żadnych odgórnych zasad, a raczej z faktu iż szkoda marnować świetny alkohol na imprezowe mieszkanki. Cola poprawi smak whisky młodych i tych o wysokiej zawartości alkoholu, ale skutecznie zniweluje cały aromat dobrego, starego malta.
Proporcje whisky do coli to kwestia indywidualna, gdyż wszystko zależy od tego jak mocny ma być Twój drink.
Drinki i koktajle z whisky
W takim razie – z czym pić whisky? Koktajli z whisky jest na tyle dużo, że mogłyby one stać się przedmiotem osobnego, bardzo rozbudowanego wpisu. Będzie ich jeszcze więcej, jeśli oprócz klasycznej szkockiej uwzględnimy też bourbon lub inne rodzaje whisky.
Tutaj ograniczymy się jednak do szkockiej odmiany alkoholu oraz kilku kultowych drinków:
- Affinity – ten drink to swego rodzaju wariacja na temat popularnego Manhattanu, ale zamiast bourbona używamy w nim szkockiej, dodając słodki i wytrawny wermut oraz pomarańczowy bitter.
- Blood and Sand – jeden z najpopularniejszych szkockich koktajli, przygotowywany na bazie szkockiej z dodatkiem likieru wiśniowego, słodkiego wermutu i soku pomarańczowego.
- Rob Roy – również przypomina Manhattan. Do whisky dodajemy tutaj słodki wermut i angosturę.
- Rusty Nail – prosty koktajl, który powstał na Hawajach w latach 40-stych XX wieku. Do szkockiej whisky dodajemy jedynie likier drambuie i lód, według preferencji.
- Scotch & Soda – czyli połączenie whisky z wodą sodową. Ciekawostką jest, że był to jeden z ulubionych drinków książkowego Jamesa Bonda, choć w filmowych adaptacjach został wyparty przez vodka martini.
- Scotch Sour – prosta mieszkanka szkockiej ze świeżym sokiem z cytryny, w której proporcje możesz określić według własnych preferencji.
Jak podawać whisky?
To, jak i w czym podajesz whisky zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Oczywiście istnieją pewne rodzaje szkła, które podbiją jej smak oraz sprawią, że drink będzie prezentować się świetnie, ale nie musisz od razu inwestować w profesjonalne szkło do whisky. Na początek wystarczą Ci szklanki, które masz już w domu.
Możesz zastanawiać się, jak pić whisky – ciepłą czy zimną? Idealna temperatura dla whisky to 16-18°C, ale możesz podawać ją także w temperaturze pokojowej. Ma to istotne znaczenie, gdyż w wyższej temperaturze możemy liczyć na nieco inny smak alkoholu. Sprawdzisz to np. ocieplając szklankę z whisky ciepłem swoich dłoni – z czasem będzie smakować inaczej, niż pierwszy łyk.
Natomiast nie zaleca się chłodzić, ani co gorsza, zamrażać whisky, gdyż w ten sposób alkohol traci swój aromat. Jeśli wolisz schłodzoną whisky – dodaj kostki lodu bezpośrednio do szklanki.
Ile leje się whisky? Najczęściej jest to 20-40ml, ale wszystko zależy od tego czy pijemy ją solo, czy jako element drinka (wtedy najlepiej trzymać się proporcji podanych w przepisie).
Jakie szkło, czyli w czym pić whisky?
Jeśli jesteś zdecydowany/a na zakup szkła do whisky, masz do wyboru kilka opcji. Najczęściej spotykane są tumblery oraz tulipanowe kieliszki do degustacji, które czasami występują w wersji z pokrywką (zapobiega ulatnianiu się aromatu). Oprócz nich, możesz sprawdzić też mniej znane szklanki do whisky – możliwe opcje opisujemy poniżej.
Tumblery – popularne szklanki do whisky
W Polsce whisky najczęściej serwujemy w tumblerach – niewysokich szklankach o grubym dnie. Tumblery do whisky można też spotkać pod nazwami „old fashioned glass”, „rocks glass” czy „the lowball”. To świetne szkło do serwowania prostych koktajli lub whisky czystej, bez dodatków.
Kieliszki tulipanowe do whisky
Ten rodzaj kieliszka przypomina kształtem tulipana i jest zbliżony do tradycyjnego, hiszpańskiego szkła do sherry – “copita”. Jest to ulubiony kieliszek wielu koneserów whisky na całym świecie.
Szklanki do whisky Glencairn
Zbliżone kształtem do kieliszków tulipanowych, szklanki Glencarin to świetne szkło do degustacji whisky. Jeśli lubisz lekko wymieszać whisky w kieliszku i długo cieszyć się jej aromatem – koniecznie wypróbuj szkło Glencairn.
Szklanki typu highball
Prosta, wysoka szklanka, która jest podstawowym szkłem do serwowania znanej i lubianej mieszanki szkockiej z sodą (scotch & soda). Aktualnie wykorzystuje się ją także do innych koktajli z whisky.
Sniftery
Snifter to elegancka szklanka, w której tradycyjnie pijemy brandy lub koniak, a coraz częściej także piwo. Możesz wykorzystać sniftera także do whisky, choć nie jest to opcja idealna – kształt tego kieliszka mogą spowodować, iż woń alkoholu zdominuje inne aromaty.
Szklanki NEAT
Szklanka typu NEAT (skrót od “Naturally Engineered Aroma Technology”) to rezultat wielu lat prototypowania i testów, który zaskakująco dobrze przyjął się w świecie degustacji whisky. Dzięki swojemu kształtowi, szklanka NEAT dobrze odprowadza woń alkoholu i pozwala bez problemu delektować się aromatem whisky. Aktualnie, szklanki NEAT są wykorzystywane przez profesjonalistów podczas różnych wydarzeń branżowych i jest to ciekawa opcja dla każdego konesera whisky.
Jeśli chcesz cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem szkockiej – pamiętaj o wskazówkach z tego artykułu. Mamy nadzieję, że podane w nim sposoby pomogły Ci znaleźć Twój ulubiony sposób na whisky.