Własny styl to coś więcej niż strój, w którym wyglądamy dobrze i robi wrażenie. Jak w przypadku perfum to nasza druga skóra, która ma być nie tylko ładna. Każdy mężczyzna skupiony na tym, aby wyglądać modnie, zwykle nie posiada własnego stylu. Podchodząc do sprawy z perspektywy faceta, to przeszkadza, męczy i zabiera cenny czas, a do tego powoduje, że ci skupieni na trendach, wyglądają jak klony. Nie chcesz tego, prawda? No to zapamiętaj słowo – styl.

Czym jest styl nie jest?

Przede wszystkim musimy ustalić sobie definicje, a w zasadzie powiedzieć czym styl nie jest. Styl to nie moda i nie ma z nią nic wspólnego. Styl jest ponadczasowy, nie ulega modzie, trendom, jest teflonowy i odporny na zmiany zachodzące na zewnątrz. Pamiętaj też, że oblepianie się metkami to nie styl.

Bardzo ważne jest to, że moda i jej produkty nie zawsze pasuje do każdego typu sylwetki, wieku, charakteru oraz zachowania. Własny styl to cecha charakterystyczna, indywidualna, skrojona pod nasze potrzeby i nawet jeśli nie chcemy rzucać się w oczy i wyróżniać, to także warto robić to stylowo.

Można tu dokonać pewnego porównania do świata perfum, który w pewnym sensie nakazuje nam znalezienie zapachu pasującego do nas niemal perfekcyjnie, budującego się z nami, rozkwitającego, będącego naszą drugą skórą. Takiego, z którego będziemy znani, rozpoznawalni, takiego, który spowoduje, że samo wyczucie jego woni, stworzy w mózgu czującego, nasz obraz.

Czym więc jest styl?

Niemal z definicji oraz zasady wynika, że własny styl to nie tylko strój, w którym wyglądamy dobrze i robi wrażenie na płci przeciwnej. To coś więcej. To, tak jak w przypadku perfum, nasza druga skóra. Ta skóra musi być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Musi chronić, być wygodna i musimy czuć się w niej komfortowo.

Pierwszym krokiem do znalezienia swojego własnego stylu jest odpowiedź na pytanie – kim tak naprawdę jestem. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, nie przejdziemy dalej. Styl to coś więcej niż tylko ubranie się i oczywiście brzmi to na łatwiejsze niż jest.

Swój, rozpoznawalny styl miał Steve Jobs, który najczęściej widziany był w golfie, jeansach i butach New Balance. Gdy widzieliśmy kogoś ubranego podobnie, kojarzył nam się właśnie z Jobsem. Mark Cuban, właściciel Dallas Mavericks, fan sportu i biznesmen z branży IT, najczęściej widziany jest w t-shirtach, co doskonale mu pasuje. Ian McKellen nosi lekkie szale z wzorami, a Kanye West za duże, ale pasujące do jego sylwetki bluzy i spodnie.

Ważne jest to, żeby nie popaść w szaleństwo wspomnianych trendów. To, że na świecie panuje akurat moda na brodę, nie oznacza, że długi zarost będzie ci pasował, nie oznacza to też, że będziesz czuł się w nim dobrze i komfortowo. Może potrzebujesz gładkiej twarzy, a może delikatnego zarostu i wcale nie musisz mieć włosów ułożonych jak Brad Pitt. Może twoja szafa zamiast być wyposażona w koszule i marynarki, potrzebuje czarnych lub białych koszulek oraz chinosów i jeansów, bo potrzebujesz ich ty. Zastanów się nad tym.

Oczywistym jest też, że wraz ze zmianą trendów, mody, ale przede wszystkim z tobą samym, styl ewoluuje w jakimś kierunku. Może nagle zamiast minimalistycznych logotypów zdecydujesz się na koszulki z wielkim logo, a może uszyjesz własne, tak aby były doskonale dopasowane do sylwetki, np. z dedykowanym kolorem nici na rękawkach.

Zadaj teraz to ważne pytanie, dlaczego rozwinięcie własnego stylu jest takie ważne. Otóż podchodząc do sprawy bardzo pragmatycznie, to niezwykła oszczędność czasu. A jak wiemy, my mężczyźni kochamy mieć czas na ważne sprawy – na przykład na szklankę rumu z kumplami, cygaro, rower, siłownię i gry komputerowe. Nienawidzimy też zastanawiać się w czym mamy jutro wyjść. Mając swój styl i szafę zaopatrzoną tak, jak powinniśmy, wiemy doskonale, że ubierzemy się odpowiednio.

Powiem ci to w dużym skrócie – styl, to twoja osobowość, bo to jest kluczem stylu, tak popularny ostatnio personal branding. W czasach, kiedy branding jest tak ważny, kiedy autentyczność jest w cenie, nie warto wyglądać jak klon.

Przeczytaj także:

Stylowy Brodacz: broda to atrybut męskości

5 klasycznych i ponadczasowych fryzur męskich

6 najpopularniejszych styli wąsów