Gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy podczas degustacji rumu Ron Abuelo, Cristobal wstęp do swojej prezentacji wygłosił po polsku. Szybko jednak zaczął mówić po angielsku. Po pół roku globalny ambasador Abuelo całą degustację prowadził w ojczystym języku, bo urodził się w Polsce.
Sam dalej twierdzi, że popełnia wiele błędów językowych. Cristobal jest skromny, bo po polsku mówi świetnie, a mi opowiada o rumie, podróżach, ukochanej Barcelonie. Na WhatsAppie wysłał mi długą listę miejsc, które w stolicy Katalonii warto odwiedzić, jeśli chodzi o restauracje i koktajl bary. Tak się bowiem składa, że obaj kochamy to miasto. I to on, po zaledwie dwóch minutach rozmowy, namówił mnie na podróż do Panamy.
Urodziłeś się w Polsce, większość życia spędziłeś w Hiszpanii, reprezentujesz markę rumu z Panamy, jakie są Twoim zdaniem najciekawsze miejsca w każdym z tych trzech krajów?
-Moje trzy ulubione miasta w Polsce to Wrocław, Gdańsk i Kraków. Hiszpania jest bardzo zróżnicowana. Południe jest pełne energii, jeśli chciałbyś się wybrać w te rejony, to polecam Sewillę i Malagę. Północ jest mistyczna, genialne miasta to San Sebastian, Bilbao i Santiago de Compostela. Moim faworytem jest jednak moja ukochana i wspaniała Barcelona. Tego miasta nie jest w stanie przebić nic. Jeśli chodzi o Panamę, jak udajesz się w te rejony, to dla mnie bez dwóch zdań Caribbean Virgin Island, która nazywa się San Blas.
Porozmawiajmy o … historii, którą studiowałeś i następnie jej uczyłeś. To ciekawe połączenie, bo mówiąc o rumie, w zasadzie szybko wkraczamy mocno na ścieżkę opowiadań o zdobywaniu świata, rewolucjach, zmianach ustrojowych. Wiedza, którą nabyłeś podczas studiów, pomaga?
– Specjalizuję się w historii współczesnej, czyli okresu pomiędzy odkryciem Ameryki oraz Francuskiej Rewolucji. To także dokładnie ten sam moment, w którym rum rozpoczyna swoją pierwszą wielką rewolucję. Czytając materiały o American Colonial Battle i podbojach, okazuje się, że w wiele z nich przynajmniej w jakimś stopniu zaangażowana była trzcina cukrowa, z której przecież robi się rum.
Dlaczego rum i co spowodowało, że zostałeś ambasadorem marki Abuelo?
Kiedy studiowałem w Barcelonie, pracowałem też jako barman w Harry’s Cocktail Bar. Oczywiście już wtedy moim ulubionym alkoholem był rum. Podczas jednego z festiwalu odkryłem wspaniały rum z Panamy i zakupiłem dwie butelki do mojego baru. Podczas kolejnego weekendu przyszedł do nas pewien pan i poprosił o koktajl na bazie rumu. Zaproponowałem, żeby bazą był Ron Abuelo 7. I tu następuje ciekawa sytuacja, bo po kilku drinkach, pan przedstawił się jako manager Abuelo na Europę. Po kolejnych kilku miesiącach byłem już częścią rodziny Varela Hermanos i reprezentuję Abuelo jako globalny ambasador tej marki.
Skąd bierze się popularność rumu?
– Zawsze podkreślam, że żyjemy w czasach trzeciej rewolucji rumu. Pierwszy raz w historii rum jest pozycjonowany jako alkohol premium. Obecnie jest ponad 1500 marek rumu, ale oczywiście nie wszystkie są kategorią luksusową. Istnieje ponad 600 typów trzciny cukrowej, rum można fermentować z soku z trzciny, miodu i melasy. Jest więcej niż cztery czasy fermentacji, więcej niż szesnaście destylatorów, trzy sposoby starzenia i setki typów beczek. Rum to bez wątpienia najbardziej złożony alkohol, który oferuje tysiące profili smakowych. Konsumenci już orientują się w tym, że starzenie rumu w warunkach tropikalnych odbywa się trzy razy szybciej niż w Europie. W praktyce oznacza to kupowanie starego rumu, za niespełna 20 procent ceny, którą trzeba by zapłacić za whisky. Zestawmy ze sobą 7-letni rum i 21-letnią whisky, porównajmy ceny. Mówimy o takich różnicach! Jak ktoś tylko wypije dobry rum, można powiedzieć, że jest stracony.
Jest idealny sposób na picie rumu?
– Jedną z niezwykłych i wspaniałych zalet rumu jest to, że jest genialnym alkoholem, jeśli chodzi o uniwersalność. Jako aperitif można użyć na przykład takiego koktajlu jak Rum Negroni lub Rum Manhattan i jako bazy użyć starszych rumów. W innych koktajlach, takich jak Daikiri, Rum Sour, Old Cuban, używać młodszych, znowu rumy mające powyżej 10 lat są genialne do picia neat.
Najlepszy Twoim zdaniem koktajl i dlaczego?
– Daikiri. Ten koktajl prezentuje wszystko, co w rumie najlepsze, jeśli chodzi o aromaty. Ma bardzo prostą bazę, w której jest cukier i limonka. Daikiri to także jednak bardzo trudny drink. Musisz go doskonale zbalansować, ilość rumu musi się zgadzać, aby uzyskać równowagę pomiędzy smakami kwaśnym i słodkim oraz tym, co oddaje sam rum. Trzeba też zwracać uwagę na to, jakiego rumu się używa.
Co wyróżnia Panamę na tle innych krajów, dlaczego warto wybrać się tam w podróż?
– Panama to jeden z najważniejszych importerów trzciny cukrowej, bananów i kawy w świecie latynoamerykańskim. To jedyne miejsce na świecie, w którym można z Karaibów przejechać nad Pacyfik w zaledwie 40 minut i to samochodem. Odwiedzając Panamę, zobaczysz nie tylko przepiękne miasto w starym hiszpańskim i kolonialnym stylu, ale także genialne dżungle, tereny wulkaniczne i wyspy dziewicze po stronie Karaibów. Odnajdą się tutaj też surferzy, szczególnie na Playa Venao i Bocas del Toro. Najlepszy czas na wyprawę do Panamy przypada na okres pomiędzy styczniem i kwietniem.
3 rzeczy, które należy zobaczyć w Panamie to … ?
– Oczywiście destylarnia Ron Abuelo, czyli Hacienda San Isidro, wyspa San Blas oraz plantacja kawy w Boquete.
3 rzeczy, które należy zrobić w Panamie to … ?
– Pobawić się w Casco Viejo, spróbować surfingu w Bocas del Toro lub Playa Venao i wypić morze Ron Abuelo!
Dlaczego rum zyskuje na popularności dowiecie się z wywiadu z Cristobalem – Global Brand Ambasadorem marki Abuelo ,który prezentujemy poniżej:
Przeczytaj także:
Gimlet – prosty cocktail z bogatą historią
Appleton – tradycyjny jamajski rum
Compagnie Des Indes – z szacunku do tradycji