Kompozycja tego drinka powstała na Kubie, a od lat 80-tych do chwili obecnej jest uważana za jeden z najbardziej klasycznych napojów alkoholowych na całym świecie. Mojito to przepis na świetną zabawę w towarzystwie i pieszczota dla podniebienia. Jest to kolejny nieskomplikowany w przygotowaniu drink, do którego wystarczy wrzucić zaledwie kilka składników – wyrazisty rum, aromatyczną miętę, kwaskowatą limonkę, odrobinę cukru, a całość zalać wodą sodową. Brzmi prosto? Zdecydowanie! Czy warto spróbować odrobiny tej przepysznej mieszanki? Jeśli nie jesteś przekonany, to z pewnością będziesz zaraz po tym artykule!

Mojito – drink pełen orzeźwienia

Współcześnie to jeden z bardziej znanych, typowo tropikalnych drinków. Czym się wyróżnia? Nie ma drugiego tak orzeźwiającego koktajlu jak mojito. Każdy składnik dodany do kompozycji smakowej podkreśla walory reszty. Mięta i sok z limonki podkreślają smak rumu, redukują delikatnie jego ostrość i cierpkość, ale wzmacniają za to jego posmak, który wyczuwalny jest jedynie w tylnej części podniebienia.

Krótka i niezwykle wciągająca historia mojito

Mojito jest znane przede wszystkim z tego, że często wspominał o nim Ernest Hemingway. Można uznać wręcz, że był to jeden z jego ulubionych drinków. Uważał także, że mojito to przepis na relaks. Łączy się z tym również historia pewnego epigrafu, ręcznie napisanego i podpisanego imieniem i nazwiskiem, który można dostrzec w hawańskim barze La Bodeguita del Medio. Hemingway był jego stałym klientem. W czasie jednego z upojnych wieczorów wedle legendy miejskiej napisał: “Moje mojito w La Bodeguita, moje daiquiri w El Floridita”. Wielu historyków podważa wiarygodność tej krótkiej formy lirycznej, jednak w szczególności w kontekście mojito jest to bardzo ciekawa historia.

Za protoplastę mojito uważa się napój serwowany na statku kapitana Drake’a. Szesnastowieczny angielski korsarz pijał tafię, czyli odmianę alkoholu pozyskiwanego z trzciny cukrowej. Dodawał do niego właśnie odrobinę soku z cytryny i liście mięty. Następnie w kolejnych latach tafię zastąpił rum, czyli popularny napój marynarzy, który wkrótce stał się bazą alkoholową dla mojito.

W przypadku niezwykle ważna jest technologia destylacji rumu mojito. Od XVII wieku produkowane jest szerokie spektrum odmian, które różnią się klarownością. Mniej mętny i mocniejszy rum stał się w XVII i XVIII w. jednym z najważniejszych produktów wymiany handlowej na terenie oceanu Atlantyckiego i obu Ameryk. Przyczynił się tym samym do rozpowszechnienia mojito na cały świat.

Rum Bacardi Carta Blanca to klarowny, przejrzysty rum o wyczuwalnych aromatach owoców i doskonałym posmaku nut kwiatów oraz wanilii. Biały rum stanowi podstawę dla najbardziej rozpoznawalnych drinków świata. Mojito i Cuba Libre nie istnieją bez jego udziału w kompozycji. Subtelny smak i zapach od 1862 r. wszedł na stałe do receptur koktajli. Inspirował…

Jak zrobić mojito – klasyczny posmak mięty i rumu!

Historia to jedno, drugą rzeczą jest kwestia tego, jak przyrządzić tego niepowtarzalnego drinka. Przepis na mojito tak jak wspomniano powyżej jest niezwykle prosty i nie wymaga wielu składników oraz metod, tak jak np. Pina Colada. Wystarczy:

  • 40 ml jasnego rumu,
  • 2 ćwiartki limonki,
  • 20 ml syropu cukrowego bądź 2-3 łyżeczki cukru,
  • kilka  listków mięty,
  • opcjonalnie 40 ml musu owocowego dla smaku,
  • woda gazowana.

Składniki to jedno, jak jednak zrobić mojito? Najpierw należy zacząć od limonki. Owoc warto sparzyć we wrzątku, aby stał się nieco miększy i następnie delikatnie go wygnieść. Końce limonki trzeba odkroić, a następnie postawić ją pionowo na płaskiej części i przekroić na pół. Białe części usuwa się za pomocą noża, a wykrojone cząstki wrzuca do wysokiej szklanki do long drinków oraz dodaje 2-3 łyżeczki cukru. Kolejnym elementem są liście mięty. Wystarczy zaledwie 6 listków, które następnie warto uzupełnić kruszonym lodem. Zwieńczeniem całości serwisu jest alkohol. Do składników dodajemy 40 ml jasnego rumu i  wszystko mieszamy delikatnie łyżką barmańską. Wierzch napoju można przyozdobić w dowolny sposób cukrem pudrem bądź musem owocowym.