Zastanawiając się nad tym, jak pić tequilę, należy wziąć uwagę, z jakim rodzajem trunku mamy do czynienia. Mimo iż każda tequila w jakimś stopniu powstaje z agawy, różne jej odmiany pijamy na inne sposoby.

Tequilę przede wszystkim dzielimy na tę 100% agave oraz mixto, gdzie ta druga musi mieć w sobie przynajmniej 51% niebieskiej agawy (reszta to najczęściej trzcina cukrowa). Kolejny podział podyktowany jest czasem leżakowania trunku – dokładnie tak, jak w przypadku whisky.

Jak pić tequilę w zależności od jej rodzaju?

Tequila Blanco (srebrna)

Tequila Silver jest rozlewana tuż po zakończeniu destylacji lub maksymalnie po dwóch miesiącach leżakowania w kadziach ze stali nierdzewnej. To zdecydowanie najpopularniejsza tequila w Polsce.

Jak pić tequilę blanco? 

To właśnie srebrną tequilę pijemy w znany wszystkim sposób z solą i limonką. Co ciekawe, zwyczaj ten wymyślili w latach dwudziestych… Amerykanie. Ponieważ jest to niedrogi trunek i dość nieskomplikowany w smaku, świetnie sprawdza się w różnych drinkach.

Tequila Joven (złota)

Złota tequila również należy do tańszych propozycji. Jej charakterystyczny złoty kolor uzyskuje się poprzez dodanie karmelu lub dzięki przeniknięciu barwników z beczek, w których trunek leżakuje. Tu czas dojrzewania także jest krótki, na co wskazuje sama nazwa, gdyż Joven po hiszpańsku oznacza młody.

Jak pić tequilę joven? 

Tequila Joven świetnie sprawdzi się w drinkach, a także pijana w szotach, gdzie sól i limonkę zastępujemy cynamonem i pomarańczą.

Tequila Reposado

Ta tequila leżakuje w beczkach od 2 do 11 miesięcy. Przez ten czas dojrzewa i nabiera charakterystycznych smaków. Tequilę Reposado pijamy zarówno w drinkach, jak i w szotach, jednak będzie ona bardziej aromatyczna.

Tequila Anejo

Tequila Anejo dojrzewa w dębowych beczkach minimum 12 miesięcy. Przez ten czas do trunku przenikają wyjątkowe aromaty, które sprawiają, że taka tequila pijana jest najczęściej jak dobra whisky – bez dodatków.

Jakie drinki z tequilą?

Mimo iż tequila najczęściej kojarzy się nam z szotami, to świetnie nadaje się jako składnik wielu drinków.

Jeśli mówimy o drinkach z tequilą, to pierwszym co przyjdzie nam do głowy, będzie klasyczna Margarita. Może wydawać się banalna i oklepana, jednak dobrze przygotowana oferuje prawdziwą paletę smaków, którą doceniają smakosze na całym świecie.

Zdecydowanie jednym z najbardziej rozpoznawalnych drinków z tequilą jest Tequila Sunrise, gdzie do trunku dodajemy tylko syrop grenadyna oraz sok pomarańczowy.

Long Island Iced Tea to w porównaniu z wyżej wymienionymi dość skomplikowana kompozycja, a do tego zawiera sporo alkoholu. Walory smakowe natomiast nie bez powodu cieszą się niesłabnącą popularnością. W składzie tego drinka poza tequilą znajdziemy np. cointreau oraz jasny rum.