Czy kiedykolwiek chciałeś zrobić domowe wino? Oto sposób na to, jak je przygotować. W teorii produkcja wina jest bardzo, bardzo prosta.

Drożdże mieszamy z sokiem z winogron umieszczając składniki w środowisku, które umożliwia fermentację. Po prostu, natura będąca naturą.

Bez wątpienia wino zostało wynalezione przez kompletny, ale bardzo szczęśliwy przypadek. Tysiące lat temu, podmuch wiatru przeniósł naturalne drożdże w niedalekie sąsiedztwo winogron, których sok wyciekał do misy w stronę drożdży. Niedługo po tym, ktoś przez – a jakże – przypadek, zauważył napój, spróbował i … polubił znalezisko.

Od tego momentu proces tworzenia wina stał się wyrafinowany, subtelny. Technologia pchnęła go do przodu, mimo tego, że w dalszym ciągu opiera się na pierwotnym, przedstawionym chwilę wcześniej założeniu – drożdże mieszamy z winogronami. Obecnie proces fermentacji podlega jednak dużo większej i bardziej starannej kontroli. Produkcja wina stała się zarówno nauką, jak i sztuką.

Domowa produkcja wina czerwonego odbywa się się na osi czasu świata gdzieś pomiędzy erą kamienia łupanego, a czasami nowożytnymi. Wina robili nasi rodzice, dziadkowie, ich rodzice i dziadkowie. Robił je też wujek Staszek z ciocią Helenką i sąsiad z dziećmi. Często na działce, albo w piwnicy.

Jak zrobić wino z czerwonych winogron?

Wymagany sprzęt – bez niego ani rusz. Nie jest ani wybitnie drogi, ani także skomplikowany. Potrzeba nam nieco środków, sporo czystości i cholernie dużo cierpliwości.

Wręcz świętością są słowa – najtrudniejszą częścią jest czekanie.

Oto jakiego sprzętu potrzebujesz do wytworzenia wina z ciemnych winogron:

  • butlę do wina – tak zwany balon (wyróżniamy wąskotorowy i szerokotorowy)
  • gąsiory do wina (kiedy chcemy zrobić mniejsze litraże domowego wina)
  • korek do butli – często wchodzi w skład zestawu; wyróżniamy gumowe, w które można wsadzić rurkę fermentacyjną, oraz stożkowy z korka bez dziurki na rurkę
  • rurka fermentacyjna – akcesorium niezbędne, w które wlewamy nieco wody; pełni rolę zaworu i uwalnia nadmiar gazów wytwarzanych podczas fermentacji
  • wężyk do ściągania wina – pomaga przy ściąganiu trunku znad osadu
  • drożdże i inne dodatki, na przykład cukromierz, środek do klarowania
  • winogron – no przecież!

Proces produkcji – domowe jak zrobić wino z ciemnych winogron

Upewnij się, że sprzęt jest doskonale wyczyszczony, wręcz wysterylizowany.

Winogrona należy zgnieść, aby wyciekł z nich sok i wrzucić do pojemnika, w którym będzie przebiegał podstawowy proces fermentacji. Możesz też rozgnieść winogrona w starym stylu – stopami. Do winogron dodajesz drożdży.

Należy też dodać cukru (dokładnie sprawdź proporcje!). Tak przygotowana mikstura powinna fermentować od 24 godzin, nawet do 10 dni.

Następnie przelewamy – bardzo ostrożnie – płyn do butli fermentacyjnej dokładnie zamykając, aby nie dostawało się do środka powietrze.

Fermentacja w butli musi przebiegać przez kilka tygodni, tak aby trunek był przejrzysty.

Co następnie? Rozlej wino zrobione z ciemnych winogron do butelek.

Możesz też postąpić prościej i kupić swoje ulubione wino (albo eksperymentować z różnymi), w sklepie.