Wiele osób sięga po ulubione butelki wina i zestawia je z jedzeniem. Mieszając tym samym smaki i eksperymentując, pieszcząc jednocześnie swoje podniebienie. Ci odważniejsi zamiast wina, tworzą zestawienia z mocnymi alkoholami. Dziś na tapecie jest rum.

Wielu smakoszy bardzo ceni sobie dobry koktajl wypity tuż przed obiadem, lub też sam alkohol pity neat tuż po posiłku. Scena alkoholi mocnych, zestawianych z potrawami, jest jednak bardzo interesująca i coraz mocniej przebija się do świadomości konsumentów.

Entuzjaści rumu już od dłuższego czasu przekonują nie tylko do próbowania tego najbardziej aromatycznego alkoholu na świecie, ale również do zestawienia tego wspaniałego trunku z jedzeniem – food pairing z rumem nie jest niczym nowym, ale do tej pory ciągle można powiedzieć, że jest to dość niszowe łączenie jedzenia z alkoholem.

Synergie alkoholu i potraw głównie działają przeważnie w oparciu o przeciwieństwa lub podobieństwa. To najbardziej ogólna zasada skutecznego food pairingu. Przykładem może tu być choćby zestawienie foie gras z francuskim deserowym Sautener. Podobnie jest w przypadku nowozelandzkiego Sauvignon Blanc i zielonymi warzywami takimi jak na przykład karczochy lub szparagi. Po drugiej stronie możemy postawić choćby Chardonnay w połączeniu z ceviche.

To, co rośnie razem, świetnie ze sobą współgra. Jamajski rum Appleton Estate i Lucjan czerwony, ryba występująca w okolicy Morza Karaibskiego są perfekcyjnym połączeniem.

Nie musisz oczywiście ograniczać się do czystego rumu, można go wykorzystać również w koktajlach dopasowanych do potraw. Przykładowo, biały rum over proof to doskonały składnik koktajli świetnie smakujących z rybą i frytkami – popularnym fish & chips. Podobnie zresztą jak inne smażone potrawy. W to samo miejsce wpisują się pikantne azjatyckie dania, czy choćby sałatka z kraba.

Dobrym pomysłem i przykładem jest również jabłkowe daiquiri zestawione z wieprzowiną. Słodkie rumy generalnei dobrze pasują do mięs. Te, w których zauważymy nuty wanilii, idą ramię w ramię z potrawami kremowymi.

Więcej przykładów parowania rumu z potrawami, już wkrótce na naszym blogu.