Czy wiesz, że na świecie istnieje tylko jeden likier o naturalnym, zielonym kolorze? Jest to właśnie klasyczny, francuski likier Chartreuse. Nie posiada w składzie żadnych barwników, a swoją barwę zawdzięcza wyłącznie naturalnym składnikom. Co więcej, może pochwalić się niezwykle ciekawą historią.

Pozwól, że opowiemy Ci o nim.

Likier Chartreuse ma intensywny, charakterystyczny smak. Jest nadzwyczaj słodki, ale jednocześnie korzenny i nieco cierpki. Często porównuje się go do innych ziołowych likierów, np. Galliano czy Strega, jest jednak dużo bardziej ziołowy. Co ciekawe, Chartreuse jest jednym z niewielu likierów które bardzo dobrze dojrzewają, a jego smak z czasem staje się coraz lepszy.

Chartreuse to też popularny składnik drinków i koktajli takich jak Cloister, Bonpland czy Brother Hal. Jeśli lubisz testować nowe smaki i przygotowywać drinki w domowym zaciszu, musisz go mieć w swojej kolekcji.

Historia likieru Chartreuse

Historia Chartreuse jest długa i burzliwa. Zaczyna się nader interesująco, bo od recepty eliksiru długiego życia.

To właśnie przygotowanie tego napoju zlecił król Francji Henryk IV w roku 1605. Zadanie stworzenia eliksiru na bazie alchemicznego manuskryptu otrzymali mnisi z Vauvert, ale przepis ostatecznie trafił do Grande Chartreuse (Wielkiej Kartuzji) we francuskich Alpach. To właśnie od tego klasztoru pochodzi nazwa likieru. Wraz z rosnącą popularnością, formuła napoju przechodziła kilka zmian, by wkrótce uzyskać miano zielonego Chartreuse.

Według zachowanych informacji, już wtedy likier Chartreuse powstawał z 130 różnych ziół, roślin i kwiatów, połączonych z winem i kilkoma „sekretnymi składnikami”.

W roku 1793 produkcja likieru została wstrzymana. Mnichów wydalono z Francji wraz z wieloma innymi zakonami. Kopia receptury pozostała w klasztorze, a oryginał zabrali mnisi.

W ciągu kolejnych lat oryginalna receptura likieru przechodziła z rak do rąk w mniej lub bardziej dramatycznych okolicznościach, by po wielu latach wrócić do klasztoru.

W 1838 powstał wariant likieru Chartreuse o żółtej barwie, a produkcja trwała. Historia jednak lubi się powtarzać. W roku 1903 mnisi ponownie zostali wygnani, a ich dobytek przejęło państwo. Mimo wszystko, produkcja likieru nie ustała – mnisi wznowili ją w Katalonii i tam przez wiele lat kontynuowali swoje dzieło. Legalnie powrócili do Francji dopiero po II wojnie światowej.

Wszystkie likiery produkowane przez ojców kartuzów są wytwarzane z całkowicie naturalnych produktów, a ich żywe kolory pochodzą wyłącznie z roślin, które zawierają. Proces produkcji Chartreuse obejmuje cztery destylacje i trzy maceracje. Rezultat różnych procesów jest mieszany razem i pozostawiony do dojrzewania i dojrzewania w dębowych beczkach, z których wiele ma ponad 100 lat.

Aktualnie produkcja likieru bazuje na ziołowej mieszance przygotowywanej przez dwóch mnichów w Grande Chartreuse. Receptura likieru pozostaje tajemnicą, którą zna tylko ta dwójka.