Klasyczna męska fryzura z przedziałkiem na bok, ściślej mówiąc side part, to jedna z najmodniejszych fryzur męskich. Mężczyźni bardzo chętnie wybierają właśnie ten sposób strzyżenia włosów z wielu powodów. Jednym z nich jest jej uniwersalność. Fryzura ta pasuje praktycznie do każdego mężczyzny bez względu na wiek czy stanowisko oraz do każdej okoliczności. Łatwość w samodzielnej stylizacji side part sprawia, że w ciągu kilku chwil przy pomocy jedynie grzebienia i pomady, jesteśmy w stanie przygotować się do spotkania biznesowego, jak również do wieczornego wyjścia na miasto ze znajomymi.

Jak wygląda fryzura side part?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy pod szykownie brzmiącą nazwą „side part”, kryje się fryzura z przedziałkiem, krótszymi bokami i dłuższą górą włosów.

Główną rolę w side part odgrywa przedziałek, to on nadaje fryzurze kształtu i końcowego efektu. Jest umieszczony po prawej albo lewej stronie. Aby fryzura wyglądała lepiej, była łatwiejsza w pielęgnacji i utrzymywała się dłużej, należy zrobić przedziałek po stronie przeciwnej do wzrostu włosów. Co to znaczy? Gdy włosy rosną w lewo, najlepiej będzie wyznaczyć przedziałek po prawej stronie i na odwrót. W większości przypadków sami jesteśmy w stanie to zrobić, czasami jednak zdarza się, że z powodu gęstości lub długości włosów, może to być problematyczne. W takim przypadku w trakcie wizyty u barbera należy poprosić o wydzielenie przedziałka.

Boki we fryzurze side part są przycinane krócej niż góra, mogą być jednolite lub cieniowane w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb, jednak unika się golenia ich do zera. Góra składa się z dłuższych włosów, które następnie są stylizowane na wiele sposobów. Oczywiście i w tym przypadku ich konkretna długość zależy od naszych preferencji.

Jak układać włosy w side part?

Klasyczna fryzura, jaką jest side part, daje wiele możliwości stylizacji włosów, między innymi właśnie przez tę cechę jest tak popularna i często wybierana przez panów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest to fryzura, która pasuje do każdej okoliczności, i co równie ważne, samodzielnie jesteśmy w stanie ułożyć side part w dosłownie kilka chwil. Cały efekt side’a leży w odpowiednim wytyczeniu przedziałka i ułożeniu górnej części włosów. Najpopularniejszymi uczesaniami, jakie można spotkać to królujące na oficjalnych wydarzeniach zaczesanie góry włosów do tyłu i ich wygładzenie przy pomocy np. pomad.

Fryzura męska side part często spotykana jest także w całkiem przeciwnej formie, tzw. messy hair. Ta stylizacja polega na ułożeniu włosów w sposób dużo bardziej swobodny, pozwalający grzywce opadać na czoło, a górze włosów układać się w naturalne fale.

Ta modna i klasyczna fryzura często spotykana jest w wersji „pomiędzy”. Mężczyźni zaczesują włosy na jedną ze stron, dzięki czemu uzyskują efekt połączenia elegancji z codzienną swobodą.

Którykolwiek wariant wybierzesz, pamiętaj, że to przedziałek odgrywa główną rolę. Bez względu na to, po której stronie jest on wyznaczony, zwróć uwagę, aby nie był za blisko środka głowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to fryzura na bok i przewaga włosów po jednej ze stron powinna być wyraźnie widoczna. Przedziałek pośrodku głowy zaburzy cały efekt.

Wariantów układania side part jest wiele. Jeśli jesteś ciekawy lub brak ci pomysłów na tworzenie fryzury, zawsze możesz zapytać fryzjera o doradzenie najlepszej dla ciebie opcji.

Jak samodzielnie wystylizować włosy?

Oczywiste jest, że po wyjściu od barbera, każda fryzura wygląda idealnie. Co zrobić, żeby wyglądała tak na co dzień? Ile czasu potrzebujesz, aby ułożyć włosy na tyle dobrze, żeby móc pokazać się ludziom? Dosłownie kilka minut!

Gdy wrócisz od fryzjera, będziesz miał idealnie wyznaczony przedziałek oraz włosy przycięte na dopasowaną do ciebie długość, czyli najtrudniejsza część za tobą. Do modelowania włosów będziesz potrzebował jedynie szczotki lub grzebienia i czegoś do utrwalenia fryzury. Z pomocą szczotki/grzebienia zaczesuj włosy w tył/bok/przód w zależności od tego, jaki typ fryzury chcesz uzyskać. Następnie wygładź krótsze włosy po bokach głowy. Ostatnim krokiem jest utrwalenie uzyskanego efektu.

Do kogo pasuje side part?

Side part to fryzura, która od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród panów. Doskonale łączy w sobie klasykę z nowoczesnością, wyrafinowanie z luzem.

Jakie więc warunki trzeba spełniać, aby móc zwrócić się do barbera po taką fryzurę? Żadnych wymagań nie ma! Side part pasuje praktycznie do każdego. Świetnie komponuje się z każdym ubiorem, na każdą okazję znajdzie się odpowiednie zaczesanie włosów. Doskonale wygląda w połączeniu z zarostem, ale mężczyźni bez zarostu wyglądają w side part równie dobrze.

Side part jest ponadczasowy, od dawna znajduje się w czołówce fryzur wybieranych przez panów.

To świetna opcja dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z pielęgnacją i modelowaniem włosów. Ilość kombinacji, na które pozwala, sprawiają, że to z pozoru proste uczesanie nigdy się nie nudzi. Nie ma znaczenia czy wychodzisz bezpośrednio z salonu barberskiego, czy z własnego domu, w obu przypadkach w łatwy sposób możesz osiągnąć spektakularny efekt.

Przeczytaj także:

Odsiwianie, czyli jak naturalnie pozbyć się siwych włosów

Fryzura Fade, czyli od żołnierza do ekstrawagancji

Co to jest french crop?