Przepis na nalewkę z tarniny odnaleziono w okolicach Tarnowa. Opis powstawania tego  niezwykłego alkoholu  był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu udało się odtworzyć jego oryginalny smak i kolor. Nazwa trunku została nadana na cześć wybitnego polskiego generała Józefa Bema, urodzonego w 1794 roku na przedmieściach Tarnowa.

Mieszkańcy Tarnowa i okolic od lat wytwarzali domowym sposobem nalewkę, której głównym składnikiem były owoce tarniny. Były one zbierane z krzewów dziko porastających Górę Św. Marcina  i inne wzniesienia. Ten naturalny produkt o niezwykłych właściwościach jest wizytówką tego starego miasta o bogatej historii.

Długa tradycja wytwarzania przyczyniła się do powstania alkoholu o wspaniałym, niezrównanym smaku i szlachetnej bordowej barwie. Zamknięty w szklanej butelce o eleganckim i wyrafinowanym kształcie, cieszy się dużym uznaniem i zbiera znakomite opinie od miłośników tradycyjnych nalewek. Nie dziwi zatem fakt, że w 2017 roku produkt został nagrodzony złotym medalem w kategorii: Alkoholowy Debiut Roku 2017.

Tarninówka Gen. J. Bema z niezwykłym składnikiem

Tarninówka powstaje z  owoców dzikiej tarniny, znanej również jako dzika czarna porzeczka (Sambucus nigra). Jest to roślina o ciemnofioletowych lub czarnych jagodach, słynąca ze swoich właściwości prozdrowotnych.  Owoce tarniny są  bogate w antocyjany, flawonoidy i witaminę C, które działają jako silne antyoksydanty. Nauka potwierdza, że antyoksydanty pomagają neutralizować wolne rodniki w organizmie i chroni komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Witamina C zawarta w tarninie może wspomagać układ odpornościowy, pomagając w zwalczaniu infekcji i chorób. Polecana jest również w problemach żołądkowych.

Tarninówka Gen. J. Bema Petit Champagne, Fins Bois Cognac 30 %

Tarninówka Gen. J. Bema z Petite Champagne, Fins Bois Cognac VX to tradycyjna nalewka tarnowska, która powstaje w wyniku skomplikowanego i długiego proces wytwarzania.  Receptura została wzbogacona francuskim koniakiem, nabierając złożonego smaku i wyrafinowanego bukietu.

Smak i aromat – słodki, owocowy, złożony, charakterystyczny kwaśno-cierpki smak owoców tarniny.

Zapraszamy do naszego salonu BlackBeard, który znajduje się na ulicy Tęczowej 57 we Wrocławiu. U nas możesz kupić i poznać tajniki najlepszych alkoholi z całego świata. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, to zapraszamy na naszego bloga, który inspiruje wszystkich koneserów dobrych trunków.