Najdroższe wina świata budzą niezwykle duże emocje. Związane jest to nie z zawartością butelki wina, ani jej rocznikiem, ani samym trunkiem, a najczęściej ceną, którą dany alkohol osiąga. Nie ma w tym nic dziwnego, bo podobna sytuacja ma miejsce w każdym środowisku kolekcjonerskim. Niezależnie od tego, czy będą to zegarki, samochody, znaczki czy buty.

Oto pięć najdroższych win, jakie trafiły do sprzedaży.

1945 Domaine de la Romanée-Conti

Cena: 558.000 dolarów.

Bezapelacyjnie jest to najdroższe wino na świecie. Sprzedane w 2018 roku za bagatela ponad 2 miliony złotych. Cena wynika między innymi z roku – 1945 – a także zaledwie 600 butelek, które zostały wyprodukowane. 1945 to także rok, kiedy to najlepsze wino świata (a na pewno najdroższe) było tworzone z ostatnich winorośli, najstarszych winogron w całej uprawie. Po zbiorach, krzaki zostały wycięte, a w ich miejsce zasadzono nowe.

Wino to często w skrócie nazywane jest DRC, pochodzi z prowincji Burgundy we Francji i winiarni, której butelki osiągają bardzo wysokie ceny wśród kolekcjonerów. Opisywana butelka czerwonego wina, pochodząca z prywatnej kolekcji, wyceniona była na 32 tysiące dolarów. Osiągnęła zawrotne przebicie i cenę 558.000 dolarów, czyli o 17 razy więcej niż przewidywali eksperci. Sytuacja ta była niezwykłym szokiem dla całego winnego świata i doprowadziła do sprzedaży kolejnej butelki tego samego rocznika za blisko pół miliona dolarów.

1992 Screaming Eagle Cabernet Sauvignon

Cena: 500.000 dolarów

W 2000 roku butelka winiarni pochodzącej z Napa, osiągnęła astronomiczną cenę pół miliona dolarów. Szczep Cabernet Sauvignon pochodzący ze Screaming Eagle był tak drogi głównie ze względu na to, że pochodził z inauguracyjnego roku winiarni – 1992.

Ciekawą historią jest sama sprzedaż butelki. Nie została ona przeprowadzona na aukcji, a na … podwórku znajdującym się w na terenie winiarni. Samo wino miało zaledwie osiem lat, więc nie plasowało się nigdzie blisko innych dużo starszych butelek, głównie z połowy 20 wieku. Screaming Eagle jest kultowe, bo kolejka do zastania członkiem klubu jest bardzo długa, a d tego produkuje się tu około 500 butelek rocznie.

1945 Château Mouton-Rothschild

Cena: 310.000 dolarów

Jak widać po tej właśnie liście, rocznik 1945 ma w sobie coś magicznego. W przypadku tego dokładnie wina, które sprzedano w 2006 roku, chodzi przede wszystkim o mały zbiór szczepu, który dojrzał niezwykle szybko i zawierał po fermentacji i rozlewie około 15% alkoholu.

Każda butelka na etykiecie posiada literę V, oznaczającą z angielskiego zwycięstwo (victory), odnoszące się do zakończenia II Wojny Światowej. Butelka warta ponad 1,2 miliona złotych miała niestandardową objętość – dużo większą niż klasyczne 750 ml. Te najczęściej spotykane, wyceniane są na około 60.000 dolarów.

1947 Château Cheval Blanc

Cena: 304.375 dolarów

Rocznik 1947 jest obok 1921 uznawany za jeden z najlepszych w winnicy.  Ta  produkuje wina w apelacji Sain-Emilion w Bordeaux od 1832 roku. Podczas aukcji w 2010 roku wygrywającą ceną za butelkę mającą pojemność ekwiwalentu 8 butelek 750 ml, zapłacono ponad 300.000 dolarów. W tamtym czasie był to rekord świata w kategorii jednej butelki sprzedanej na aukcji.

1907 Piper-Heidsieck Champagne

Cena: 275.000 dolarów

Najstarsze wino w zestawieniu, nie wiadomo jednak kiedy dokładnie zostało sprzedane. Na wysoką cenę wpływ miał przede wszystkim wypadek rosyjskiego statku w 1916 roku tuż u wybrzeży Finlandii. Ładunek był praktycznie nienaruszony i odnaleziony w latach 90-tych. Na pokładzie było 200 butelek opisywanego szampana, a także ponad 2000 sztuk innych win.

Szampan ten nosi w angielskim bardzo fajną nazwę – Shipwreck Champagne – co w wolnym tłumaczeniu oznacza Szampan z rozbitego statku. Jedynym miejscem, gdzie można zakupić ten ekskluzywny alkohol jest hotel The Ritz-Carlton w Moskwie, który posiada ponad tuzin butelek. Jest to obecnie piąte najdroższe wino na świecie, a także najdroższy szampan świata.

Budzi zainteresowanie, prawda? Czy cena butelki podana powyżej oznaczaj jednak, że rozmawiamy jednocześnie o najlepszych winach na świecie? Być może tak, ale fakt jest taki, że są to egzemplarze najczęściej kolekcjonerskie. Wina do picia, degustacji, poznawania tego ciekawego świata, znajdziecie w naszym sklepie z winem.