Nawet nie jesteś w stanie sobie wyobrazić, jak bliską dla siebie rodziną są Brandy i Koniak. Te dwa alkohole różni w zasadzie tylko nazwa. Mocno upraszczając. Dziś zajmiemy się Brandy, ale podobnie możesz zachowywać się w stosunku do Koniaku.

Najpierw jednak zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma alkoholami. Istnieje bowiem jedna. Koniak to Brandy pochodzące z regionu Cognac. Tylko tyle i aż tyle. Oba produkowane są z destylowanych winogron.

Z czym pić Brandy?

Podobnie jak wszystkie inne alkohole, Brandy może być spożywana w najróżniejszy sposób. Alkohol ten pasuje zarówno do degustacji w kieliszku, wypijany bez dodatków, jak i do koktajli. Zajmijmy się najpierw tym pierwszym sposobem i nalejmy Brandy do kieliszka. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę szkło, w którym pijemy. Teoretycznie Brandy spożywamy w takim samym kieliszku, jak Koniak, przypominającym tulipana. W niektórych środowiskach przyjęło się, że Brandy wlewamy do kieliszków zwanych koniakówkami – w takich podaje się na przykład nalewki lub winiaki.

Tak jak wspominamy powyżej, Brandy doskonale pasuje również do koktajli. Sprawdza się przede wszystkim w klasycznych miksach, takich jak świetne Old Fashion czy Manhattan. Brandy jest wtedy bazą, w zamian za whisky lub rum, który zwykle jest podstawą tworzenia tych właśnie koktajli.

Te dwa, doskonale znane koktajle, nie są jedynymi, które można stworzyć w oparciu o Brandy. Fani Manhattana, będą zadowoleni z Harvardu. Ciekawym poleceniem jest też Sazerac, kultowy koktajl z Nowego Orleanu, który w oryginale bazował na Koniaku, a nie na żytniej whisky. Kombinujemy dalej? Sprawdź California Lemonade, który zawiera wódkę, gin i brandy.

Jak pić Brandy?

Kluczem jest temperatura pokojowa. Spokojnie możemy więc ledwo co zakupioną butelkę otworzyć i sprawdzić jak wspaniały alkohol nabyliśmy. Możemy spokojnie wlać Brandy do kieliszka degustacyjnego i sprawdzić jej smak bez żadnych absolutnie dodatków. Warto zaopatrzyć się w kieliszek, który zwie się brandy snifter.

Kieliszek trzymamy w rozłożonej dłoni, ogrzewając nieco alkohol. Aby poczuć całą magię degustacji Brandy w formie neat, wąchamy alkohol, ale nie wkładajmy nosa do kieliszka, bo jedyne co wyczujemy to etanol. Aromat sprawdźmy nieco ponad brzegiem kieliszka. Podchodząc do spróbowania, starajmy się pić małymi łykami i pozostawić porcję alkoholu na języku, aby uruchomić kubki smakowe.

Warto pamiętać, że dobre jakościowo Brandy przynajmniej spróbujmy wypić ją neat, aby poznać smak, który chcieli zaserwować nam twórcy alkoholu.

Hennessy VS to najlepiej sprzedający się koniak francuskiej destylarni Jas Hennessy & Co. Prawdziwy klasyk wśród koniaków i obowiązkowy element w kolekcji każdego wielbiciela tego alkoholu.