Degustacja whisky to nie tylko picie alkoholu, ale wieloetapowy proces, który wpływa na wszystkie zmysły. Jeżeli więc chcesz w stu procentach docenić niezwykły smak i aromat whisky, to musisz wybrać odpowiedni rodzaj szkła przeznaczony do jej serwowania. Bowiem to z czego pijesz wpływa zarówno na doznania smakowe, jak i wizualne.

Należy jednak pamiętać, że nie istnieje jeden słuszny i sprawdzony sposób podawania whisky czy jeden konkretny typ szklanek do whisky z których należy  korzystać. We własnym, domowym zaciszu, to Ty jesteś kreatorem całej otoczki i na tym polega piękno degustacji whisky.

Jeśli jednak poszukujesz miejsca, gdzie dowiesz się od profesjonalisty – Tomasza Krzyka, w jaki sposób prawidłowo: dobierać do potraw i degustować alkohole, napisz do nas lub zadzwoń opowiemy o szczegółach współpracy. Tomasz – pomysłodawca salonu BlackBeard i Rum Love Festiwal chętnie dzieli się wieloletnią wiedzą barmańską w naszym salonie oraz jeśli chcesz jest możliwość zaproszenia go do Ciebie na dedykowane spotkanie poświęcone każdemu rodzajowi alkoholu o którym opowie.

Nie mniej jednak, dobrym pomysłem będzie przedstawić tobie kilka rodzajów szklanek, które pozwolą na pełne wydobycie zarówno smaku jak i aromatu twojego ulubionego trunku.

Przeczytaj: Jak wygląda degustacja whisky?

Snifter – kieliszek do whisky

Kształt tego naczynia tworzoną z myślą o tym, żeby z whisky wydobyć to co w niej najlepsze. Na nóżce średniej długości osadzono więc czarkę w kształcie tulipana. Unikalny aromat whisky kumuluje się więc u wylotu sniffera co pozwala wprawionym koneserom z łatwością poznać skład, a nawet rocznik danego trunku. Ponadto dzięki nóżce, kieliszek nie nagrzewa alkoholu, a poza tym prezentuje się naprawdę pięknie na stole.

Szklanka do whisky z podwójną ścianką

Szklanki z podwójną ścianką zdobywają coraz większą popularność wśród koneserów alkoholi i szczerze mówiąc, nie jest to żadnym zaskoczeniem. Warto bowiem wiedzieć, że dzięki podwójnym ściankom taka szklanka do whisky ma właściwości termiczne, co pozwala na zachowanie pożądanej temperatury trunku. Dzięki temu wydobędziesz z whisky wszystkie doznania aromatyczne i smakowe.

Karafka do whisky

Karafka to zwieńczenie całej kolekcji szkła przeznaczonego do whisky. Zwykle jest ona kryształowa, masywna i pięknie zdobiona. Karafka odbija światło i w klarowny sposób prezentuje kolor podawanego alkoholu. W niej powinieneś podawać to, co masz najcenniejsze w swojej prywatnej kolekcji.

Szklanki do whisky – czy można w nich podawać tylko alkohol?

Oczywiście że nie, szklanki do whisky mają bardzo szerokie zastosowanie i to od Ciebie zależy w jaki sposób je wykorzystasz. Takie szklanki mogą z powodzeniem posłużyć jako naczynie do koktajlów, wody czy różnego rodzaju napojów, a nawet deserów. Wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej i aranżacji stołu.

Czy kształt kieliszka ma wpływ na smak i aromat whisky?

Tak ma (szerzej opisano to poniżej). Każdy z miłośników whisky wie, że degustować whisky w pełni można tylko przy odpowiednim kieliszku, który umożliwi poczucie pełni aromatu i walorów smakowych danego alkoholu. Taki kieliszek będzie równie dobry do koniaku, brandy, wódki czy bourbonu.

Kieliszki do degustacji whisky – jaki kształt czarki będzie idealny?

Czarka (zwana również czaszą), każdego kieliszka to niezwykle ważny element, który pozwoli nam na czerpanie pełnej przyjemności z degustacji. Kieliszki degustacyjne do whisky powinny mieć czarkę zwężającą się ku górze co pozwoli na pełną próbkę sensoryczną, a zmysł węchu wyczuje aromat alkoholu. Czarki kieliszka w większości popularnych modeli kieliszków są niewielkie i pozwalają na degustację alkoholu o pojemności 20-40 ml.

Dlaczego niektóre kieliszki do whisky są takie drogie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, szklanka do degustacji whisky może być zarówno produktem seryjnym, produkowanym maszynowo jak i ręcznie formowanym przez rzemieślnika szkłem.  Na rynku dostępne są również końcówki serii kryształowych kieliszkow do whisky, co nierzadko przekłada się na ich cenę a i czasem trudno o ich dostępność.

Czy istnieją specjalne kieliszki do różnych rodzajów whisky, takich jak single malt czy blended whisky?

Zasadniczo, nie. Wprawdzie istnieją różne rodzaje szklanek i kieliszków do drinków na bazie whisky takie jak old-fasioned czy klasyczne szklanki z grubszym dnem, jednak musicie wiedzieć, że wszystkie one zostały stworzone z myślą o degustacji whisky niezależnie od jej rodzaju.

Jak trzymać kieliszek degustacyjny do whisky?

Zasada savoir-vivre w kontekście trzymania kieliszków do whisky jest bardzo prosta. Kieliszek do degustacji whisky powinien być trzymany czubkami palców ujmując przy tym nóżkę w taki sposób by delikatnie zbliżać naczynie do naszego nosa i ust.

 

Jeśli powyższy tekst Cię zainteresował, to chętnie opowiemy więcej podczas organizowanych przez nas degustacji. Kalendarz organizowanych wydarzeń w BlackBeard znajdziesz tutaj: https://blackbeard.com.pl/kalendarz-degustacji/