Koniak to rodzaj brandy, która powstaje w francuskim Cognac – stąd też nazwa tego alkoholu. Fakty te są znane niemal każdemu. Wątpliwości mogą pojawić się jednak przy oznaczeniach koniaku. Jeśli zastanawiasz się, jakie znaczenie skrywają skróty V.S.O.P., V.S. czy X.O. – pozwól, że o nich opowiemy.

Oznaczenia w klasyfikacji koniaku

Dla kontekstu – większość koniaków na rynku to alkohole mieszane z kilku destylatów. Zadaniem cellar mastera odpowiedzialnego za produkt jest stworzenie mieszanki idealnej, która będzie zgodna z wizją marki.

Koniak klasyfikujemy ze względu na jego wiek, gdzie głównym kryterium jest czas starzenia najmłodszego destylatu.

Możemy tu wyróżnić dwa sposoby oznaczeń:

  • rocznik – data, która pojawia się na etykiecie koniaku jest rokiem beczkowania najmłodszego destylatu,
  • skróty określające wiek koniaku.

Umowne skróty, jakie znajdziesz na etykietach koniaku to właśnie V.S., V.S.O.P. oraz X.O. Poniżej załączamy krótkie opisy każdego z nich:

V.S. – czyli Very Special, występujące także jako trzy gwiazdki (***). Skrót ten określa koniaki leżakujące w dębowych beczkach przez co najmniej 2 lata.

V.S.O.P. – czyli Very Superior Old Pale lub Réserve. Są to koniaki, które dojrzewają minimum cztery lata.

X.O. – czyli Extra Old lub Vieille Réserve. Kiedyś było to oznaczenie koniaków sześcioletnich, ale w roku 2016 zostało zmienione. Aktualnie dotyczy koniaków, które dojrzewały minimum 10 lat.

Powyższa klasyfikacja to najpopularniejsze oznaczenia wieku koniaków, choć możesz spotkać się także z innymi terminami. Warto tu wspomnieć o koniakach Napoleon (6 lat starzenia) czy butelkach Heritage, które dojrzewają przez kilkadziesiąt lat.

Jaki koniak wybrać?

Wybór koniaku zależy w dużej mierze od budżetu i naszych oczekiwań. Na początek dobrym wyborem będzie koniak V.S. – świetnym reprezentantem tej kategorii jest klasyczny Hennessy VS. Jeśli oczekujemy czegoś więcej, możemy pokusić się o koniaki z wyższych półek. Kontynuując z marką Hennessey, możesz przetestować ich koniak Hennessy VOSP. Dobrą alternatywą będzie dojrzewający w beczkach z dębu Limousin koniak Remy Martin VOSP. Z kolei dla najbardziej wymagających polecamy koniaki XO, np. Gautier XO Gold&Blue.