Marka Bacardi prowadzi destylarnie w Puerto Rico, Meksyku i Indiach. Do roku 2000 prowadziła również destylarnie w Maladze, w Hiszpanii, oraz na Bahamach. Kupowała również destylat destylowany na zlecenie od dostawców takich jak Angostura w Trynidadzie. Jednak w ostatnich latach Bacardi skonsolidowało swoją destylację, aby umożliwić swoim Mistrzom Destylacji (Maestros de Ron) lepszą kontrolę całego procesu i ogólnej jakości. Obecnie Bacardi produkuje wszystkie swoje destylaty w trzech pozostałych destylarniach, przy czym 85% globalnej destylacji rumu Bacardi odbywa się w głównej destylarni firmy, położonej nad zatoką San Juan w Puerto Rico. Znana jako „Katedra Rumu”, jest to największa destylarnia rumu na świecie, produkująca ponad 100 000 litrów rumu w ciągu 24 godzin.

Choć Bacardi stosuje najnowocześniejsze skomputeryzowane technologie fermentacji i destylacji, rumy, które Bacardi wytwarza dziś w swoich trzech destylarniach, są nadal w dużej mierze produkowane zgodnie z recepturami i metodami ustanowionymi przez Don Facundo w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Co najważniejsze, stosuje się ten sam zastrzeżony szczep drożdży La Levadura Bacardi, a stosunek fuzli do estrów w rumie pozostaje niezmienny od lat 60.

Proces fermentacji

Choć meksykańskie i indyjskie destylarnie Bacardi korzystają z obfitych dostaw lokalnie produkowanej melasy z trzciny cukrowej, portorykański przemysł cukrowniczy podupadł w latach 80. podobnie jak większość innych wysp karaibskich, gdy uprawa i przetwórstwo trzciny cukrowej ustąpiły miejsca turystyce i zaawansowanym technologicznie gałęziom przemysłu, takim jak przemysł farmaceutyczny. W związku z tym Bacardi kupuje melasę w krajach takich jak Republika Dominikany i wysyła ją do Puerto Rico, gdzie tankowce rozładowują swój lepki ładunek na prywatnym molo Bacardi. W rzeczywistości Kuba jest jedynym krajem produkującym cukier, od którego Bacardi nie kupuje melasy.

Kupcy melasy Bacardi odwiedzają rafinerie cukru, aby zapewnić sobie obfite dostawy wysokiej jakości melasy o minimalnej zawartości cukru od 6 do 12 procent. Różnorodność posiadanej melasy pozwala Bacardi na mieszanie różnych partii melasy w celu zapewnienia spójności.

Bacardi wciąż używa tego samego szczepu drożdży La Levadura Bacardi, wyizolowanego przez Don Facundo ponad 150 lat temu. Dzięki tym szybko fermentującym drożdżom uzyskuje się zacier z niewielką ilością zanieczyszczeń i wysoką zawartością alkoholu. Proces fermentacji jest najważniejszym elementem produkcji rumu, ponieważ destylacja polega w zasadzie tylko na skoncentrowaniu wybranej części tego, co powstaje w wyniku fermentacji.

Bacardi stosuje pięciostopniową propagację, aby wystarczająco zwiększyć gęstość komórek drożdży przed rozpoczęciem głównej fermentacji. W destylarni Bacardi „Cathedral of Rum” znajduje się dwadzieścia zbiorników fermentacyjnych o pojemności 50 000 galonów, w których starannie kontrolowany proces fermentacji w temperaturze poniżej 38°C/100°F trwa krótko, 20-30 godzin, a w jego wyniku powstaje zacier o zawartości 10-12% alk.

Historia Bacardi

Sprzedają ponad 200 milionów butelek rocznie. Historia Bacardi jest bogata, ciekawa i urodziła się w Katalonii. Założycielem destylarni był Don Facundo Bacardi. W tym momencie wiesz już, skąd nazwa firmy. Rum Bacardi narodził się jednak nie w Hiszpanii, a na Karaibach. Dokładnie na Kubie.

W momencie pisania tego tekstu, w połowie lutego, marka Bacardi jest chwilę po swoich 159 urodzinach. Założenie destylarni datuje się bowiem na 4 lutego 1862 roku. W jej otwarciu pomogły Facundo długo odkładane oszczędności, ale także dużo szczęścia. Katalończyk poznał bowiem miłość swojego życia. Francuska Amalia Moreau, pochodząca z bardzo bogatej rodziny, finansuje w większości powstanie destylarni. Ta istnieje dalej po blisko 160 latach i produkuje jeden z najbardziej znanych rumów świata. Biały rum, który jest podstawą koktajlu Mojito, a także wielu innych pysznych drinków.

Logotyp znajdujący się na butelkach Bacardi, wcale nie jest przypadkowy. Nietoperze na Kubie są uznawane za symbol pomyślności. Umieszczenie go na butelce, było pomysłem żony Facundo.

Bacardi jako marka, ale też rodzina, przetrwała trzy zamachy stanu, trzęsienia ziemi, okupację, wojnę domową i dwie Wojny Światowe czy konfiskatę majątku. To ostatnie miało jednak miejsce, kiedy marka była już doskonale znana, pojawiała się w powieściach Hemingway’a i była także składnikiem jednego z drinków, który pokazywano w serialu Star Trek.

Destylacja

Don Facundo był pierwszą osobą, która destylowała dwa różne destylaty, Aguardiente i Redestilado, które leżakowały oddzielnie, a następnie były mieszane w celu uzyskania zrównoważonego rumu. W ten sposób stworzył proces, który stał się znany w produkcji rumu jako „proces równoległy”.

Bacardi nadal destyluje dwa różne bazowe rumy z dwóch różnych zacierów. Aguardiente” to owocowy, ciężki rum o dużej zawartości kongenerów i silnym smaku, produkowany w procesie ciągłej destylacji w miedzianych i żeliwnych kolumnach destylacyjnych do 70-80 % alk.

Redestilado” to bardziej suchy, lżejszy rum o mniejszej ilości kongenerów i subtelniejszym smaku. Jest on destylowany w pięciu oddzielnych, ciągłych kolumnach ze stali nierdzewnej do 92,5%-94,5% alc./vol. Te kontrastujące ze sobą lekkie i ciężkie rumy są starzone i mieszane, aby stworzyć rum Bacardi Superior.

Dojrzewanie

Destylaty produkowane w Cathedral of Rum w Puerto Rico są przewożone w zbiornikach ze stali nierdzewnej do Jacksonville na Florydzie w celu starzenia, mieszania i butelkowania.

Rum Bacardi Superior jest kupażowany wyłącznie z rumów dojrzewających przez co najmniej rok, a nawet dwa lata, w zależności od właściwości poszczególnych beczek. Rumy Aguardiente i Redestilado są starzone oddzielnie w lekko zwęglonych beczkach z dębu białego po whisky (głównie beczkach po Jacku Danielsie).

Przed użyciem każda beczka jest dokładnie czyszczona wrzącą wodą, aby otworzyć pory drewna i zmyć wszelkie niepożądane aromaty whisky zatrzymane w drewnie. Po umyciu, wnętrze każdej beczki jest skrobane i ponownie napełniane.

Bacardi używa beczek od sześciu do siedmiu razy, co oznacza, że zazwyczaj wytrzymują one 16 lat. Podczas procesu dojrzewania Bacardi traci od 7 do 10 procent rocznie z powodu odparowania alkoholu (część anielska).

Rodzaje Bacardi – co jest w portfolio?

Bacardi Carta Blanca

Rum Bacardi Carta Blanca to pierwszy trunek wypuszczony na rynek przez Don Facundo Bacardi. To właśnie ten alkohol rozpoczął historię marki w 1862 roku, aż po 10 latach od momentu pierwszych prac i eksperymentów związanych z destylatami z trzciny cukrowej. Jest podstawowym produktem w portfolio marki rumów. Świetny, jeśli chodzi o podstawę do koktajli. Jego olbrzymią zaletą jest m.in, to, że nie dominuje napoju. Rum jest leżakowany w beczkach wykonanych z białego dębu amerykańskiego, które nadają mu smak i aromat. Powstał z połączenia dwóch całkowicie odmiennych destylatów. Bez wątpienia jest to biały rum o niepowtarzalnym smaku. Cechuje go delikatność i smak

Bacardi Carta Negra

Ciemny rum, który charakteryzuje się przede wszystkim aromatem prażonych orzechów, tropikalnym smakiem i długim, melasowym finiszem. Pochodzi z Puerto Rico i jest leżakowany w mocno wypalanych beczkach dębowych.

Bacardi Carta Oro

Charakteryzuje się waniliowym aromatem i smakiem, z których przebijają także orzechy i maślane dodatki. Warto spróbować jako podstawę koktajlu Cuba Libre, czy Ginger Snap.

Bacardi Spiced

Rum bezglutenowy, który odznacza się przede wszystkim nutami kremowej wanilii. Świetny do drinków, których podstawą jest aromatyczny rum spiced. Warto pomieszać go np. z colą lub piwem imbirowym.

Bacardi Reserva Ocho

Inspirowany nutami i tradycją rodziny Bacardi rum Reserva Ocho to złożony, kompleksowy złoty rum, starzony przez 8 lat. Reserva Ocho cechuje delikatność i głęboki smak suszonych owoców, przypraw, a także wyczuwalnych nut naturalnych minerałów.

Bacardi Gran Reserva Diez

Spędza w beczkach minimum dziesięć lat i jest pieczołowicie przygotowywany, filtrowany przez filtr z węgla drzewnego w celu nadania delikatnego finiszu. Można go pić bez żadnych dodatków, ale stanowi też podstawę dla najpopularniejszych drinków świata. Wyczujemy w nim banany, ananasa czy gruszkę.

Bacardi to jednak nie tylko rum, choć z tego właśnie produktu firma jest najbardziej znana. W portfolio firmy znajdują się także m.in. takie napoje spirytusowe jak gin Bombay Sapphire, Martini, wódka Grey Goose, whisky Dewars, Aberfeldy czy tequila Patron.

Drinki z Bacardi

Mojito – nie wiadomo, czy nie jest to najpopularniejszy, najbardziej rozpoznawany i znany koktajl na świecie. Znajduje się w każdym praktycznie barze i szerokości oraz długości geograficznej. Pierwowzorem dla Mojito opartego o rum, były dokładnie te same składniki (limonka, syrop cukrowy, mięta i alkohol), z tym, że alkoholem była tafia. Dopiero po zastąpieniu tafii rumem, można mówić o narodzinach Mojito.

Cuba Libre – to bardzo ciekawy i podobnie jak poprzednik, klasyczny drink tworzony na Bacardi. Jego historia jest całkiem przyjemna, bo odnosi się do odzyskania przez Kubę wolności. Było to tuż po tym, jak 1899 roku wyspa została odbita przez USA z rąk Hiszpanów. Grupa Amerykańskich żołnierzy, świętując zwycięstwo w jednym z barów, wznosi toast drinkiem z colą, plastrem limonki i rumem – co stanowi podstawę Cuba Libre. Krzyczą oni wtedy – Por Cuba Libre – co w wolnym tłumaczeniu oznacza, za wolną Kubę. Już wiesz za co pijesz, kiedy sięgasz po ten właśnie koktajl.

Daiquiri – nazwa tego koktajlu pochodzi podobno od zamieszkałych niegdyś na Karaibach Indian Taino. Jego wielkim fanem był Ernest Hemingway, który pił go w wersji o podwójnej zawartości rumu zwanej Papa Doble. Alkohol ten pojawił się na stronach kilku powieści autora. Daiquiri to także nazwa plaży położonej niedaleko Santiago di Cuba. Podobno stworzył go amerykański inżynier Jennings Cox, który zamieszkiwał Kubę podczas wojny USA – Hiszpania. Oryginalnie podawano go w wysokim szkle.