Wina musujące słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne – przegląd win i drinków

Jednym z ciekawszych typów alkoholi dostępnych na rynku są wina musujące. Są to wina poddawane podwójnej fermentacji, która powoduje wytwarzanie przez drożdże dużej ilości CO2 (dwutlenek węgla) czyli dobrze nam znanych bąbelków. Cechą charakterystyczną takiego wina jest również jego delikatny smak oraz co ważniejsze, relatywnie niska zawartość alkoholu. Rosnącą popularność tego trunku widać gołym okiem. Zarówno sklepy internetowe, stacjonarne sklepy z alkoholem jak i zwykłe markety oferują różne rodzaje win musujących.

W tym artykule opiszemy czym charakteryzują się dobre wina musujące oraz najbardziej popularne drinki, które możesz przygotować na ich bazie.

Wina musujące słodkie  – skąd się wzięły?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wino musujące produkowane jest w procesie podwójnej fermentacji. Wtórna fermentacja sprawia, że drożdże wydzielają duże ilości dwutlenku węgla co sprawia, że wino staje się gazowane. Wina musujące produkowane są różnymi metodami, jednak najbardziej znane są dwie. Pierwszą jest metoda tradycyjna, pochodząca z XVI wieku w francuskim mieście Limoux. Fermentacja zwana Ancestrale rozpoczyna się zimą, gdyż w pewnym momencie, na skutek spadku temperatur niejako zostawała ona „uśpiona”. Alkohol trafiał do butelek, a następnie po nadejściu wiosny zachodziła druga fermentacja, a dwutlenek węgla pozostawał w butelce. Wina te są słodkie i delikatne, gdyż drożdże pozostawiały część cukru. Metodę usprawnił mnich Dom Perignon, a Barbe-Nicole Clicquot, odkrył jak usunąć charakterystyczny osad (z cukry resztkowego) z butelki czym od końca XIX wieku spopularyzował metodę tradycyjną. Ciekawostką niech będzie fakt, że pierwsze wina tego typu nazywano szampanami (Champagne). Należy pamiętać, że obecnie nazwę szampan na skutek norm prawa europejskiego możemy nazywać jedynie wina, które pochodzą z francuskiego regionu Szampania.

Metoda Charmata jest w dużej mierze podobna do tradycyjnej. Pierwszy proces fermentacji przebiega bowiem tak samo. Jednakże druga fermentacja zachodzi już w dużych, stalowych zbiornikach, które są szczelnie zamykane. Następnie, pod wysokim ciśnieniem przeprowadzana jest fermentacja bąbelkowa, a wino po uzyskaniu odpowiedniej dojrzałości butelkowane jest w charakterystycznej maszynie. Wino musujące produkowane metodą zbiornikową przechodzi dodatkową filtrację, która jest niemożliwa do uzyskania w metodzie tradycyjnej. Metodę Charmata wykorzystuje się w różnych zakładach winiarskich świata, jednakże w głównej mierze wykorzystuje się ją do produkcji win Prosecco pochodzących z Włoch. Cechuje je lekki, owocowy smak oraz świeży aromat. Która z metod jest lepsza? Obie mają swoje zalety, najlepiej więc będzie sprawdzić, które z nich nam najbardziej smakuje poprzez degustacje.

Rodzaje win musujących – Brut, Extra dry, Prosecco

Na etykietach win musujących najczęściej znajdziemy następujące oznaczenia:

  • Extra dry – jak wskazuje nomenklatura francuska jest to wino super wytrawne. Z kolei w włoskim oznaczeniu Extra dry stosuje się do wina półwytrawnego;
  • Brut – określenie to oznacza, że mamy do czynienia z winem musującym wytrawnym;
  • Demi Sec – oznacza wino musujące półwytrawne;
  • Secco – nie jest to oznaczenie jednolite. W Hiszpanii w ten sposób oznacza się wina wytrawne, jednak w zdecydowanej większości przypadków Secco oznacza wino półwytrawne;
  • Prosecco – jest to wino musujące półwytrawne bądź wytrawne;
  • Frizzante – w ten sposób oznacza się butelkę wina musującego Prosecco, które posiada małą liczbę bąbelków;
    Dobre wina musujące i drinki jakie można z nich przygotować

Każde wino musujące stanowi świetną bazę do rozmaitych drinków takich jak Aperol Spritz. Zarówno musujące wino słodkie, półwytrawne jak i wytrawne zachwyca swoim delikatnym smakiem. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na ciekawe drinki z winem musującym.

degustacja win w BlackBeard

French 75 z Prosecco

To drink, który na rynku znany jest już od 1920 roku. Jest to ciekawe połączenie ginu i szampana, które zasmakuje każdemu.

Składniki:

80 ml szampana lub wina musującego;

40 ml ginu;

20 ml soku z cytryny;

20 ml syropu cukrowego;

Przygotowanie:

Najpierw należy przygotować kieliszek w którym drink zostanie podany. Następnie należy wypełnić go lodem i odstawić do schłodzenia bądź wstawić do zamrażarki. Do shakera wlewamy gin, sok z cytryny oraz syrop cukrowy. Wszystkie składniki należy wstrząsnąć, a następnie przelać do kieliszka i dodać do tego szampana lub winna musującego.

Colletti royale – szampan rose

Składniki:

15 ml St-Germain;

15 ml soku z krwistych pomarańczy;

15 ml soku z limonki;

90 ml schłodzonego Rose Champagne;

Gorzka pomarańcza;

Przygotowanie:

Do shakera dodajemy Tequile, St-Germain, Cointreau, sok z czerwonych pomarańczy oraz sok z limonki oraz lód. Wszystko wstrząsamy i przelewamy do kieliszka. Następnie do mieszanki dolewamy szampana.

Death in the afternoon drink z szampanem

Koktajl stworzony przez legendarnego pisarza Ernesta Hemingwaya z pewnością zachwyci Cię swoim smakiem i aromatem.

Składniki:

10 ml soku cukrowego;

10 ml absyntu;

20 ml soku z cytryny;

Szampan;

Przepis:

W shakerze najpierw wstrząsamy sok cukrowy, absynt oraz sok z cytryny. Mieszankę odcedzamy do kieliszka koktajlowego i dodajemy szampana. Możesz wykorzystać skórkę cytryny jako dodatkową dekorację.

Bellini drink z Prosecco

Pochodzący z Wenecji koktajl, który wytrawny smak oryginalnego szampana Prosecco łagodzi słodkością zawartym w nich brzoskwiń.

Składniki:

2/3 Prosecco;

1/3 brzoskwiń;

Przygotowanie:

Brzoskwinie należy sparzyć, a następnie obrać ze skórki. Następnie należy je zmiksować. Do kieliszka wlewasz jedną część przecieru brzoskwiniowego i dwie części Prosecco. Tak przygotowany koktajl należy podawać schłodzony.

Kir Royale drink z szampanem

Klasyczny przepis łączący ze sobą smak słodkich win musujących i likieru porzeczkowego.

Składniki:

60 ml szampana;

20 ml likieru z czarnych porzeczek;

Przygotowanie:

Przepis jest bardzo prosty. Do kieliszka wystarczy wlać 20 ml likieru z czarnych porzeczek, a następnie uzupełnić zawartość szampanem. Drink możesz udekorować owocami.

Hugo drink z Prosecco

Popularny drink będący dodatkiem do obiadów i deserów pochodzący prosto z pięknych, północnych Włoch.

Składniki:

300 ml Prosecco;

100 ml syropu kwiatowego z czarnego bzu;

200 ml wody;

Limonka;

Liście mięty;

Lód;

Przygotowanie:

W dzbanku mieszamy (dodając w odpowiedniej kolejności) 300 ml Prosecco, 200 ml wody i 100 ml syropu kwiatowego z czarnego bzu. Wszystko delikatnie mieszamy i dodajemy plasterki limonki, liście mięty oraz lód.

West 57th drink z szampanem

Składniki:

30 ml Calvados;

15 ml soku z cytryny;

90 ml szampana;

10 ml soku malinowego;

Gorzka pomarańcza;

Przygotowanie: Do shakera wlewamy Calvados, sok z cytryny, syrop malinowy i pomarańcz. Wszystko wstrząsamy i pozostawiamy do schłodzenia. Następnie dwukrotnie przecedzamy zawartość do kieliszka i dodajemy szampana.

Aperol Spritz drink z Prosecco

Jeżeli chodzi o wino musujące i drinki z jego dodatkiem, to ciężko znaleźć w przypadku win musujących bardziej popularny drink niż Aperol Spritz. Ten napój wprawi cię w iście szampański nastrój, dlatego jest tak popularnym koktajlem podczas sylwestra i innych imprez okolicznościowych.

Składniki:

40 ml likieru;

60 ml szampana;

20 ml sody;

Lód;

Przygotowanie: 

Prosty koktajl, którego przygotowanie zajmuje kilka minut. Należy jednak wcześniej schłodzić szklanki i przygotować lód, który w nich umieścimy. Następnie wlewamy gorzki Aperol lub Ampari, dodajemy szampana oraz 20 ml sody oczyszczonej (czasem wykorzystywany jest również Tonic bądź Sprite). Następnie wszystko dekorujemy kawałkami pomarańczy lub innego cytrusa.

Fleur de Paradis drink z szampanem

Składniki:

60 ml ginu;

60 ml szampana;

20 ml likieru z czarnego bzu;

15 ml soku grejpfrutowego;

15 ml soku z cytryny;

Gorzka pomarańcza;

Przygotowanie:

Do shakera wlewamy składniki (z wyjątkiem szampana), a następnie pozostawiamy do schłodzenia. Substancję dwukrotnie przecedzamy do kieliszków i dodajemy szampana;

Mimosa drink z winem musującym

Jeżeli chodzi o najprostsze do przygotowania koktajle alkoholowe z dodatkiem gazowanych win z bąbelkami, to ciężko znaleźć coś prostszego w przygotowaniu od Mimozy. Na napój ten bowiem składają się bowiem zaledwie dwa elementy.

Składniki:

120 ml jakiegokolwiek wina musującego (Prosecco, włoskie białe musujące, wina cava)’

120 ml soku z pomarańczy;

Przygotowanie:

Do kieliszków do szampana (muszą być schłodzone) wlewamy najpierw sok z pomarańczy, a następnie musujące słodkie wino i to wszystko. Łatwy w przygotowaniu napój, którego owocowy smak idealnie nadaje się na imprezy lub do wznoszenia toastów dla osób, które nie przepadają za alkoholem. Orzeźwiający i smaczny przypadnie Ci do gustu.

Negroni Sbagliato drink z Prosecco

Niezwykły, włoski drink, który popularność zyskał dzięki serialowi „Ród Smoka”. Bądź jak Darci z tego uwielbianego przez fanów serialu.

Składniki:

25 ml gorzkiego likieru;

25 ml słodkiego Wermutu;

Prosecco;

Lód;

Przygotowanie:

Campari oraz słodki Wermut wlewamy do szklanki, a następnie uzupełniamy Prosecco. Do drinka dodajemy plaster pomarańczy. Najlepiej podawać w smukłych kieliszkach.

My golden Dram drink z Prosecco

Szkocki koktajl łączący w sobie smak klasycznego szampana i wytrawność szkockiej whisky.

Składniki:

1 kostka cukru;

20 ml Aberfeldy (12-letnia szkocka whisky);

Gorzka Angostura;

Lód;

Prosecco;

Przygotowanie:

Na wierzchu kieliszka umieść serwetkę i połóż na nią kostkę cukru. Nasącz kostkę cukru trzema kroplami gorzkiej Angostury i odwróć serwetkę aby kostka wpadła do kieliszka. Dodaj szkocką, wymieszaj i uzupełnij Prosecco.