Jak więc robiono brandy? Zamiast dolewać do brandy wody i ponownie robić z niej wino wsadzano go do dębowych beczek. Zauważono bowiem, że przedestylowany alkohol umieszczony w beczkach jest lepszy niż bezpośrednio wyjęty z kolumn destylacyjnych. W ten sposób zaczęto starzyć alkohol w każdym rodzaju beczek, a nawet dodawano do niego karmelu, aby zintensyfikować kolor. Podobnie jednak jak inne starzone alkohole, takie jak whisky czy rum, brandy po butelkowaniu nie nabiera już żadnych właściwości.

Brandy, a koniak

Co wybrać brandy czy koniak? Czym różni się brandy od koniaku? Otóż w najprostszych słowach można powiedzieć, że to prawie taka sama zależność jak pomiędzy kwadratem i prostokątem. Każdy kwadrat jest prostokątem, ale ten o równych czterech bokach nazywamy kwadratem. W przypadku brandy, gdy pochodzi ona z rejonu Cognac, staje się koniakiem. W innym wypadku w nazwie pozostaje brandy.

Różny może być też sposób serwowania Koniaku i Brandy. Koniak nalewamy do kieliszków, których kształt przypomina tulipana, z małą, grubszą nóżką i rozchylone brzegi. W niektórych środowiskach przyjęło się, że Brandy możemy wlewać … paradoksalnie, do kieliszków o nazwie – koniakówki. Są to niewielkie kieliszki, w których serwujemy również nalewki. Naturalnie nie jest to sztywna zasada, a tylko sugestia, bo wiele osób i tak wybierze ładniejsze szkło do Koniaku.

Istnieją najróżniejsze jej odmiany i szeroki wybór. Oprócz dwóch najbardziej kojarzonych i opisanych tutaj, są także armaniak, Brandy de Jerez czy Apple Brandy.

Sposób picia brandy

Jak pić brandy? Zgodnie z tradycyjnym sposobem spożycia, dobre brandy powinno być pite w specjalnym szkle degustacyjnym, temperaturze pokojowej. Delikatnie ogrzany w ręku alkohol oddaje wtedy wspaniałe, znakomite wręcz aromaty i smak. Dla bardziej wymagających, można również podgrzać trunek małą świeczką, podgrzewaczem.

Czy istnieje jednak jeden doskonały i prawidłowy sposób? Nie, bo jak niejednokrotnie powtarzamy, pijemy tak jak lubimy i tak jak nam smakuje. Na pewno warto próbować kosztować zakupy w różny sposób, aby sprawdzić jak dana edycja będzie nam najbardziej odpowiadała. Neat – czyli bez żadnych dodatków – do tego we wspomnianej temperaturze pokojowej.

Jak smakuje brandy?

Brandy charakteryzuje się aksamitnym smakiem i aromatem, w którym można wyczuć nuty owoców, orzechów, a nawet kakao. Smak tego napoju uzależniony jest jednak od owoców, z jakich powstaje. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wina. Znaczenie ma tu zarówno to, z jakiego okręgu pochodzą winogrona, z jakich szczepów destylowany jest napój, a także jaki wiek mają krzaki i kiedy zbierane są owoce.

Dla porównania. Oczywistym jest, że mimo tego, iż brandy tworzona jest z winogron, jej moc jest znacznie wyższa niż wina. Dlatego właśnie najczęściej porównujemy ją do whisky, ale smak jest kompletnie inny. Brandy jest dużo, dużo słodsza, owocowa i cytrusowa.

Istotnym jest także sam proces leżakowania. Każdy poziom brandy to dłuższe leżakowanie. I tak VS (Very Special) spędzają w beczkach minimum dwa lata, VSOP (Very Superior Old Pale) to nie mniej niż 4 lata leżakowania, a XO (Extra Old) czeka na swoją kolej butelkowania minimum 6 lat. Więcej o nich nieco później.

Starsze brandy są zwykle pite w sposób degustacyjny, a pijący rozkoszuje się nimi popijając małe łyki. Edycje VS i VSOP nadają się szczególnie do koktajli. Brandy, podobnie jak rum czy whisky, często miesza się z colą, ale również różnymi cytrusami. To drugie ze względu na wspomnianą i mocno wyczuwalną w tym właśnie alkoholu zawartość cytrusów. Proponujemy zmieszać brandy z lemoniadą. Niebo w gębie! Podobnie zresztą jak zestawienie jej (brandy, nie lemoniady) z deserami lub w ogóle do gotowania (tu jedynie VS).

Z czym podawać brandy?

Brandy idealnie nadaje się także do klasycznych koktajli takich jak Old Fashion, Manhattan. Najlepsze brandy doskonale pasują również do steków czy innych świetnie przygotowanych mięs wydobywając z nich dodatkowe walory smakowe. Ciekawe jest też to, że brandy pozwala na zintensyfikowanie smaku np. w zestawieniu z zupą cebulową.

Brandy jako alkohol jest szeroko dostępne w Polsce, ale w ostatnim czasie nie jest to najpopularniejszy alkohol i produkt pierwszego wyboru dla wielu osób. Brandy stoi mocno na uboczu, za takimi produktami jak whisky, rum czy oczywiście wódka.

Właściwości zdrowotne Brandy

Nie można jednak nie docenić najlepszego brandy, co zresztą tyczy się każdego dobrego alkoholu czy potraw. Alkohol ten posiada również właściwości zdrowotne, spożywany oczywiście z umiarem i w odpowiednich ilościach – podobnie jak wino.

Badania naukowców pokazują, że brandy poprawia pracę układu odpornościowego, zwalcza przeziębienie, ze względu na zawartość składników przeciwbakteryjnych. W początkowych etapach przeziębienia pozwala zwalczyć ból gardła i kaszel. Brandy to także alkohol degustowany po kolacji, bo … pomaga zasnąć. Klasycznie pozwala rozluźnić się i odprężyć przed snem.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych alkoholi, brandy nie zawiera węglowodanów i ma niski poziom cholesterolu, a zawartość w nim związków przeciwutleniających, usuwa z tętnic zły cholesterol. Mówi się, że opóźnia także starzenie – dzięki wspomnianym przeciwutleniaczom neutralizującym działanie wolnych rodników. Te jak wiemy, odpowiadają za pierwsze zmarszczki. A skoro już przy tętnicach jesteśmy, to brandy pozwala też złagodzić stany zapalne i obniżyć ciśnienie krwi, co zapobiega problemom sercowo-naczyniowym.

Jak określić wiek brandy

Istnieje jasny i ściśle określony sposób oznaczania butelek z brandy. Jest on tożsamy z tym, który widzimy i znamy przede wszystkim z butelek koniaku. Jest to kolejna wspólna cecha brandy i koniaku. Oznaczenia, które stosowane są zarówno na jednym, jak i drugim alkoholu to AC (minimum dwa lata spędzone w beczkach), VS (minimum 3 lata), VSOP (minimum 5 lat), XO (minimum 6 lat), Vintage (często z oznaczeniem roku, jak wino).

Istnieją jednak także takie oznaczenia jak AC, które jest oznaczeniem najniższej jakości alkoholu, o którym piszemy. Hors d’Age odnosi się do starej brandy, leżakowanej przez wiele lat – często nawet dekad. Oznaczenie Vintage na butelce posiada także rok produkcji.

Brandy – gdzie kupić?

BlackBeard oferuje szeroką ofertę alkoholi, pochodzące od wyselekcjonowanych marek. które zapewniają niepowtarzalne wrażenia smakowe. W sklepie. Przygotowaliśmy ofertę ekskluzywnych trunków najwyższej jakości. Brandy alkohol to cena … no właśnie, jaka? Ile kosztuje dobra brandy?

Wiele sklepów oferuje brandy w cenach nawet od stu złotych za butelkę. Znakomite edycje XO – extra old – można kupić w granicach 140 PLN. Sprawdź ceny brandy w sklepie BlackBeard. Przygotowaliśmy ofertę ekskluzywnych trunków najwyższej jakości takich jak na przykład Sarajishvili Brandy pochodzące z Gruzji.